Logo

Superpařmeni

...od Hráčů, pro Hráče...

Japoncům se nelíbí AC Shadows a žádají o jeho zrušení. Jejich petice má už přes 40 tisíc podpisů

Japoncům se nelíbí AC Shadows a žádají o jeho zrušení. Jejich petice má už přes 40 tisíc podpisů

03.07.2024Pařmen_MD517
Odhalení Assassin's Creed Shadows přineslo místo vlny nadšení spíše vlnu kritiky na studio Ubisoft. Nejvíce ale kritika přichází ze strany japonských hráčů, z nichž jeden vytvořil petici na její zrušení. Co ale hráčům tolik na hře vadí?

Oznámení nové hry Assassin's Creed Shadows od studia Ubisoft nebylo přijato s nadšením, jak bylo očekáváno, ale spíše s vlnou kritiky. Nejvíce nespokojení jsou především hráči z Japonska, z nichž jeden dokonce založil petici za její zrušení.

Japoncům se nelíbí AC Shadows a žádají o jeho zrušení. Jejich petice má už přes 40 tisíc podpisů

Assassins Creed byla kdysi velká značka francouzského studia Ubisoft, jenž nasbírala milióny fanoušků po celém světě. Dnes se bohužel tato série s každým novým dílem potýká s klesajícím zájmem fanoušků a nevypadá to, že by měla brzy zažít svůj skvělý comeback. Nadcházející díl s názvem Shadows se zdá, že narazil spíše na vlnu kritiky než podpory.


Nejvíce kritiky však přichází ze strany japonských hráčů, kteří nesouhlasí s tím, jak je zpracována jejich kultura v tomto novém díle. Situace eskalovala natolik, že jeden z hráčů dokonce založil petici za zrušení tohoto dílu. Co tedy japonským hráčům na hře vadí?

Nejde o rasismus, jen nechceme překrucovat historii

Hlavní důvod, proč vlastně petice vznikla, je postava Yasuke, s níž se ve hře setkáme. Možná by se mohlo zdát, že negativní postoje souvisí s barvou jeho kůže, ale opak je pravdou. Zakladateli petice, Šimicu Torovi (a podobně jako většině ostatních Japonců), nevadí barva kůže této hlavní postavy, ale způsob, jakým vývojáři tuto postavu prezentují. Vadí mu, že i přesto, že Ubisoft Quebec tvrdí, že se opírají o historická fakta, hra působí spíše jako fikce.


„První Evropan, který získal titul samuraje, William Adams (Miura Anjin), byl ve skutečnosti praporečník ve službách Iejasua Tokugawy,“ píše Toru a upozorňuje, že Ubisoft nepochopil pravou povahu a roli samurajů jako služebníků šlechty. „To je vážná urážka japonské kultury a může být chápáno i jako rasismus vůči obyvatelům Asie,“ dodává Toru. S pomocí petice chce dosáhnout zastavení vývoje hry a nutit vývojáře, aby přistoupili k poctivému sběru historických informací, které by vyjadřovaly respekt k japonské historii a kultuře.

Nejasný historický příběh o Yasukem


Co se týče historické postavy Yasukeho, situace je poměrně složitá. Informací o něm není dostatek, aby se jednoznačně potvrdilo nebo vyvrátilo, že byl oficiálně uznán jako samuraj. Co však víme s jistotou, je to, že Yasuke opravdu v Japonsku působil a sloužil císaři Odovi Nobunagovi. Avšak zda mu Nobunaga udělil titul samuraje, není plně potvrzeno. Yasuke se sice zúčastnil několika bitev a podle některých zdrojů obdržel i vlastní panství, ale to samo o sobě ještě neznamená, že se stal samurajem.


Podle některých historiků a japanologů byl Yasuke spíše osobním ochráncem Nobunagy, což by dnes odpovídalo pozici bodyguarda. Jak jsem zmínil na začátku, dostupné informace o této historické postavě jsou velmi omezené a je možné, že její skutečný příběh v japonských dějinách se liší od toho, jak jej vnímá západní publikum.


Reklama


Loading...
Loading comments...
Loading...
Loading...
Loading...

Jak se vám líbí náš nový web?

Napsat komentář