Logo

Superpařmeni

...od Hráčů, pro Hráče...

Nedostatek propagace VR her: Proč je virtuální realita stále v ústraní?

Nedostatek propagace VR her: Proč je virtuální realita stále v ústraní?

05.07.2024Pařmen_MD25
Virtuální realita se stává rok co rok více dostupnou, a každý den se rozšiřuje nabídka her a aplikací uzpůsobených pro tyto systémy. Přesto se zdá, že zájem o VR není tak vysoký, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Hraní ve virtuální realitě se stává rok od roku dostupnějším a každý den přichází na trh stále více her a aplikací určených pro tyto platformy. Přesto zájem o VR zdaleka nedosahuje očekávaných úrovní. 


Proč VR hraní není příliš propagované?


Virtuální realita, kdysi považovaná našimi rodiči za bizarní výstřelek sci-fi nadšenců, se pro nás stává stále dostupnější a technologicky pokročilejší realitou. Přesto se zdá, že ani mezi hráči, ani mezi vývojáři není o VR takový zájem, jak by se mohlo očekávat. I když jsem nedávno získal vlastní VR headset a jsem ohromen možnostmi, které nabízí, nejsem příliš motivován k pravidelnému hraní VR her.


Zdravotní rizika a nepohodlí při používání


Jedním z hlavních faktorů, které mohou odradit od koupě VR headsetu, jsou potenciální zdravotní problémy jako nevolnost, bolesti hlavy a očí, nebo dokonce kinetóza. Potíže se často objevují u her vyžadujících intenzivní pohyb, což ne každý může zdravotně zvládnout. Navíc některé headsety nemusí být dostatečně pohodlné. Může se stát, že špatně sedí na hlavě nebo třeba u žen můžou tahat za vlasy. Své zkušenosti mám s Oculus Quest 2, jehož základní pásek nepříjemně tlačí na zadní část hlavy.


Hardwarové nároky a pořizovací cena


Dalším odrazujícím faktorem je hardwarová náročnost některých VR systémů. Ačkoliv firmy jako Oculus (nyní pod korporací Meta) nebo Sony se snaží tento problém minimalizovat, u mnoha zařízení je stále vyžadován výkonný počítač. Ne každý má k dispozici 40-50 tisíc korun pro pořízení počítače, který by VR zvládl bez problémů. To potvrzuji i já, který jsem si pořídil PC s grafickou kartou 4060 Ti. Kromě toho některé starší VR systémy využívají staniční systémy, které nejsou zrovna přesné.


Málo zajímavých her a jejich slabý marketing


Při rozhovoru o VR hrách by mnozí z vás jistě vzpomněli na český fenomén Beat Saber. Někteří si možná představí Job Simulator nebo Vacation Simulator s jejich vtipným přístupem. Další by zmínili Pavlov, VR adaptace Doom nebo Superhot, a znalci možná Assassins Creed Nexus či Blade and Sorcery. Starší hráči by možná raději zapomněli na VRChat, zatímco odvážnější by si vzpomněli na Phasmophobia.


Ano, tyto hry jsou skvělé (s výjimkou možná VRChat), ale mají jednu zásadní nevýhodu: Je jich poměrně málo a nezahrnují široké spektrum herních žánrů. Ačkoli otevřením libovolné herní knihovny narazíte na množství titulů, většina z nich na první pohled nezaujme nebo nepochopitelně neoslní, což je ve světě her běžné. Nicméně mnoho z nich vás může příjemně překvapit.


To mě přivádí k jednomu klíčovému problému, kterým trpí mnoho těchto her: jejich marketing je podle mého názoru poměrně slabý. I když lze argumentovat, že mnoho vývojářských studií za těmito hrami jsou malá indie studia, což je často pravda, pak jsou zde velké společnosti jako Ubisoft se svou hrou Assassins Creed Nexus, na kterou vydali pouze jeden krátký trailer a pak o ní prakticky mlčeli. Přitom podle mé zkušenosti to vůbec není špatná hra. Zdá se, že studia se obávají, že VR hry nemají dostatek potenciálu zaujmout nebo v nich vytvořit něco unikátního. Musíme také počítat s tím, že trh v tomto segmentu je stále malý. Přitom stačí se podívat na Valve a jejich Half-Life: Alyx, který ukázal, že VR může nabídnout mnohem více, než si mnozí myslí.


VR hry nabízejí samozřejmě zábavu, která má úplně jiný rozměr než tradiční PC či konzolové hraní. I tak je ale ještě příliš brzy na to očekávat něco mnohem většího.


Reklama


Loading...
Loading comments...
Loading...
Loading...
Loading...

Jak se vám líbí náš nový web?

Napsat komentář