V roce 2009 vyšla jedna malá hra multiplayerová hra inspirovaná populárním módem Defense of the Ancients (DOTA) hry Warcraft 3. Vydalo ji tehdy nově založené studio Riot Games a dnes se těší obrovské popularity. Jak asi můžete tušit, dnešní článek bude o League of Legends (Lolko) a jeho popularitě.
Co stojí za popularitou League of Legends?
Je zajímavé, že tahle hra má skoro 13 let a stále se drží na prvních příčkách v počtu aktivních hráčů. LoL se pyšní obrovské popularitě na streamovacích platformách a její turnaje patří k největším na světě. Ale co stojí za její popularitou? A má tato popularita nějaké negativní stránky? To se vám dnes pokusím ve svém pohledu vysvětlit.
Jednoduchý koncept se skrytými mechanikami
První položkou je samotný koncept hry, který má jednoduchou premisu. Máte 2 pětičlenné týmy (vyvolávači), kteří mají svou bázi na opačné straně mapy. V bázi má každý tým obří krystal (nazývaný Nexus), který musíte chránit a zároveň zničit ten nepřátelský. Je to opravdu jednoduché že? Ano, ale má to několik háčků.
V cestě k Nexusu vám brání obranné věže a inhibitory, které tvoří postupné milníky na vaší cestě. Také jsou tu tzv. poskoci, kteří společně s protivníky vás chtějí zatlačit zpátky. Ale jsou tu i malé skryté mechaniky, které vám i vašim protivníkům, tento postup stěžují.
Mapa a základní mechaniky
První mechanikou je samotná mapa (Summoner’s Rift). Ta je rozdělena na 3 lajny (horní, středová, spodní) a džungli, kde se nachází buffy pro váš i soupeřův postup. Na každé lajně jsou 2 obranné věže a 1 inhibitor, a samotný nexus brání další 2 obranné věže. Navíc ze začátku mají věže pláty (prvních 14 minut), které věže zesilují a je ze začátku těší je zničit. Ale na druhou stranu za každý zničený plát jsou zajímavé peníze.
Musíte také dávat pozor, kde se nachází soupeř a tak je přehled po mapě také důležitý. K tomu vám pomáhají totemy (Vision Ward), které vám umožňují vidět nepřítele na místech, na které nedohlédnete.

Finance a její budování
Jak už jste pochopily tak ve hře je i systém financí, který má svá pravidla. V hře se nachází obchod s předměty, které posilují vlastnosti vašich postav. To je sice hezké, ale předměty nejsou zadarmo a stojí nějaký ten zlaťák a ty získáte několika způsoby. První a nejjednodušší je zabíjení poskoků a vašich protivníků. Dále je tu ničení samotných věží (které se dokáží bránit) a také inhibitorů (které se po 5 minutách obnoví). A poslední možností je samotná džungle, kde se nachází spousta monster.
Šampioni a role
Pak jsou tu samotní hrdinové (šampioni), kterých je k dnešnímu dni 161 (poslední je Nilah vydaná 13.července 2022), jsou také zajímavou mechanikou. Každý z nich se hraje trochu jinak a týmu zastávají jiné role. Ve hře je 5 základních rolí: Top, Mid a Jungle, kteří bojují na své lince sami a pak tu je Marksman a Suppotr, jenž sdílí společnou linku. Každá role má svou funkci v týmu a je důležité aby hráči spolupracovali.
Hodnocené žebříčky
Dalším podnětem jsou hodnocené žebříčky (ranky), které představují určité milníky znalostí a schopností každého hráče. Představují proto motivaci pro každého hráče, se neustále posouvat kupředu.
Hráčské dovednosti a schopnosti
Poslední věc, není až tak úplně mechanika hry, ale je to něco, co ovlivňuje hru nejvíce. Jsou to samotní hráči, kteří mají jiné znalosti hry, používají jinou strategii a jinak umí číst soupeře. Tato věc dělá každou hru unikátní, jelikož nevíte s kým nebo proti komu budete hrát a tak se musíte neustále adaptovat.
Příběh samotného světa
Druhým bodem, který dělá Lolko populární je samotný příběh světa Runetery, ve které se League of Legends odehrává. Nachází se v něm různé regiony (např. Ionie, Noxus, Demacie), které mají vlastní kulturu, vizuál a také politický systém. Tento fakt ovlivňuje a samotné postavy, za které hrajete a dávají jim tak i nějakou hloubku.
Samotný svět také skrývá i určitá tajemství, které si Riot schovává a tak hráči můžou spekulovat, co se v příběhu stane dál. Dává to tak hře krásnou hloubku a oproti většině jiných her je svět Runtery živí a velmi zajímavý. Navíc Runtera není jen jediný svět, který Lolko nabízí. Jak už jste někdy slyšeli, tak šampioni mají různé skiny a i ty mají nějaký svůj příběh.

Profesionální zápasy a Streamy
Tří bod popularity jsou profesionální turnaje, které pořádá samotný Riot nebo některé soukromé organizace. Tyto turnaje se odehrávají po celém světě a nabízí možnost vyhrát zajímavé ceny. V dnešní době již existují i profesionální organizace (např. G2 nebo Esuba), které dávají možnost si hraním Lolka vydělat i celkem slušné peníze. Ale na oplátku musí plnit určité kvóty, aby v týmu zůstali a tak musí v zápas podávat ohromné výkony. Není proto divu, že se tyto zápasy staly jakou si ukázkou, jak by se Lolko mělo hrát. Navíc tyto turnaje se již vyrovnají i profi sportovním utkáním, jako je např. fotbal nebo hokej.
Pak tu jsou i známí streameři a youtubeři (např.: Tyler1, Profesor Akali nebo Xnapy), kteří vysílají hru na streamovacích platformách jako Twitch či Youtube a tím dělají hře reklamu.
Speciální Eventy a herní módy
Čtvrtý bodem jsou speciální eventy a herní módy, které Rion dost často přidává. Většinou se jedná o celkem malé eventy při vydání nových skinů, ale párkrát za rok se uskuteční i o něco větší eventy. Většinou se jedná o eventy v rámci příběhu Runtery, nebo nějaké populární skinové Linie (např. momentální Star Guardian). V rámci těchto eventů Riot zpřístupní i speciální herní módy (jako např. Urf nebo Ultimate Spellbook), které jsou opravdu zábavné.
Podpora hry
Posledním bodem je podpora od samotného Riotu, které se snaží udělat hru co nejlépe hratelnou a dobře vybalancovanou. Proto každý měsíc, vydávají herní aktualizace, která se snaží udělat hru, co nejlepší. Dalším bodem je i snaha vytvořit, co nejpříjemnější komunitu a proto nabízí nástroje, které se snaží eliminovat hráče, kteří tuto přátelskou atmosféru kazí. Je pravda, že se to občas nepovede, ale při takhle obrovském hře, to není opravdu jednoduchý úkol.
Neduhy popularity
Jako každá populární hra, tak i Lolko není dokonalá a potýká se s řadou problémů. Jak už již bylo naznačeno, tak Riot má celkem problém s „toxicitou“ ve své hráčské komunitě, která mezi patří jedny z „nejtoxičistějších“ a i přes snahy Riotu je tento problém stále horší. Za tímto problémem docela stojí i fakt, že je hra Free to play a tak se k ní dostanou i celkem hodně mladí hráči.
A jak my zkušení herní mazáci víme, tak tito hráči nepatří zrovna k těm nejbystřejším. Dalším bodem jsou i profesionální turnaje, kteří novým a méně zkušeným hráčům zkreslují představu o samotné hře a jeho hráčích. A poslední bodem je samotný Rank systém, který je spíš oceňuje jednotlivce, než práci v týmu. A také u těch soutěživějších jedinců vyvolává pocit, že jsou oni ti nejlepší a ostatní mu to kazí.
Mezi další problémy bych zařadil i chování některých streamerů a youtuberů, kteří se nechovají zrovna ukázkově a někteří lidé si z nich berou příklad. Ale tenhle problém je mnohem složitější, než se zdá.
Pak jsem tu i zmiňoval samotný balanc hry, která není vždy ideální a stává se, že někteří hrdinové jsou o dost silnější, než ostatní. Vzhledem k tomu, že je Lolko tak obrovská hra se spoustou šampionů a předmětů, tak není jednoduché vybalancovat hru tak, aby bylo vše vyrovnané.
Závěrem
I přes tyto problémy, je League of Legends parádní hra jak pro sólové hráče, tak i pro partu kamarádů. Nabízí spoustu výzev a nádherných příběhů, které moc multiplayerových her podobného žánru nemá. Což je celkem slušné na hru, která je tu s námi už 13 let a stále nás něčím dokáže překvapit a uchvátit.
A co vy a Lolko? Máte ho rádi, nebo ho nesnášíte?