Kde začíná a končí pomyslná hranice toxicity ve hrách, které jsou silně kompetitivní a mají už nějakou profesionální scénu? Na to se dnes podíváme.
Jaká je hranice toxicity ve hrách?
Ačkoliv jsou hry pro nás zdrojem radosti a vášní, bohužel se mezi hráči najdou jedinci, kteří dokáží tuto zábavu značně kazit. Tito lidé jsou často arogantní, nesnesitelní a namyšlení, a bez obav používají nevhodné výrazy vůči nám i našim blízkým. Největší koncentrace takových jedinců se nachází v kompetitivních hrách, jako je například League of Legends nebo Counter-Strike. Tyto tituly si rovněž vytvořily svou vlastní profesionální scénu s hvězdnými hráči, kteří mají své vlastní fanoušky. Bohužel, i na takové vysoké úrovni se občas stane, že profesionální hráč trochu překročí hranice přijatelného chování.
Kauza Maister a Syrup
Abyste pochopili, co se nedávno přihodilo, nemusíte se daleko ohlížet. V Texasu ve Spojených státech nedávno proběhl soutěžní turnaj s názvem Low Tide City, který svedl proti sobě nejlepší hráče hry Super Smash Bros Ultimate od Nintenda.
Co se však stalo tak nepříjemného? Turnaj se blížil ke svému konci a zbývalo už jen osm soutěžících bojujících o vítězství. Konala se událost nazvaná Ultimate Loser, ve které hráči, kteří prohráli zápasy o první místo, měli šanci získat alespoň třetí místo. Jeden z těchto zápasů se odehrál mezi profesionálním hráčem Enrique „Maister“ Hernándezem a mladíkem jménem John, který měl přezdívku „Syrup.“ Maister tento zápas vyhrál, ale namísto toho, aby po konci poděkoval za hru, si s ním přátelsky ťukl pěstí a prohlásil: stojíš za prd. Možná by to nebyl takový problém, kdyby Syrupovi nebylo pouhých 15 let. O této události informoval hráč Jude „Jakal“ Harris na svém twitterovém účtu, kde sdílel screenshot soukromé zprávy.
Takové chování vyvolalo velkou kritiku jak ze strany hráčské komunity, tak i ze strany profesionálních hráčů. Situace se dostala tak daleko, že dokonce matka Syrupa se na Maistera ostře obrátila a mnozí hráči ji za tento čin podpořili. Naštěstí se Maister následně omluvil Syrupovi a z jeho výpovědi vyplynulo, že se jednalo o nedorozumění. Nicméně podle komentářů některých hráčů je takové chování u Maistera prý běžné a mnozí ho označují slovním spojením za dětinské. Je tedy oprávněná otázka, zda se podobný incident nebude opakovat.
Boj proti toxicitě
I přes přísná pravidla a opatření, která jsou nastavena na herních událostech, organizacích a v kompetitivních hrách obecně, nelze bohužel úplně eliminovat nepříjemné chování. Lidé jsou prostě lidé a někteří z nich mají přílišně nadměrné ego, což je pak vede k mylnému přesvědčení, že problémem jsou vždy ostatní. Společnost Riot Games má velké zkušenosti s takovými jedinci, neboť se dlouhodobě snaží bojovat proti toxicitě ve svých kompetitivních hrách, jako jsou Valorant a League of Legends. Bohužel frustrace, ego a špatná nálada jsou součástí lidského života a zejména mladší hráči s tím mohou mít potíže. Někdy prostě nepochopí, že za monitorem sedí skutečný člověk, který možná nemá ten nejlepší den.
Proto, když narazíte na hráče, který kazí váš herní zážitek, je lepší se nesnažit s ním konfrontovat v chatu nebo prostřednictvím hlasového komunikačního kanálu. Místo toho si můžete vyříkat frustraci do monitoru nebo jednoduše ho ztlumit ve hře. Nestojí za to si kazit zábavu z oblíbené hry kvůli jednomu obtížnému jedinci. Ale to už je jiný příběh.
Co říkáte na kauzu Maister a Syrup? Jak by se podle vás měla snížit toxicita v kompetitivních hrách? Jak často se setkáváte s toxicitou u hráčů? Napište nám to do komentářů nebo se připojte na náš komunitní Discord server Superpařmeni.