Právě si prohlížíte Jakým kontroverzím čelí Atomic Heart?
Foto: store.steampowered.com // Atomic Heart Zdroj: pcgamer.com

Jakým kontroverzím čelí Atomic Heart?

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuNOVINKY / OSTATNÍ
  • Čas na čtení:4 minuty čtení

I přesto, že je Atomic Heart výrazně povedenou hrou, najdou se tací, kteří hru bojkotují. Kvůli čemu se tak děje?

Jakým kontroverzím čelí Atomic Heart?

Atomic Heart je velmi podařená FPS střílečka od studia Mundfish, která se stejně jako Hogwarts Legacy potýká se značnou kontroverzí. Zatímco si mnoho hráčů užívají hru plnými doušky a chválí studio za dobře odvedenou práci, někteří usilovně bojkotují a slovně útočí na hráče, jenž si hru pořídili.

Podpora války

Před vydáním hry Atomic Heart se objevily obavy, že její koupí se podpoří ruská armáda v konfliktu na Ukrajině. Hlavní sídlo společnosti Mundfish sice sídlí na ostrově Kypr, který je součástí Evropské unie, ale má také pracoviště v Moskvě a Petrohradě. Nicméně v týmu vývojářů je mnoho lidí z různých evropských a arabských zemí, včetně Polska, Rakouska a dokonce i Ukrajiny. V samotné hře je na začátku zobrazován idealizovaný a silný komunistický režim, ale postupem hrou je tato ideologie postupně zesměšňována a kritizována. Proto lze tvrzení, že hra slouží jako ruská propaganda, odmítnout jako nesprávné.

Rasistický seriál

Před nedávnem vydal webový server PC Gamer článek o kritice, kterou někteří hráči adresovali hře Atomic Heart kvůli rasismu. Nicméně, tato kritika se netýkala urážení postavy afroamerického původu. Ve hře je možnost v televizi starý sovětský animovaný seriál Nu, Pogodi! v českém překladu „Jen počkej zajíci!“. Konkrétně se jedná o část dvanácté episody s názvem Museum. V té vlk vystřelí kuličku z katapultu na zajíce, ale ten se jí vyhne. Kulička se ale odrazí od stěny a zasáhne domorodého afrického lukostřelce („velmi rasisticky vyobrazeného“), který z luku vystřelí a zasáhne řeckého válečníka s oštěpem. Ten pak zasáhne izraelského kušníka a jeho šipka spadne do kanónu a potom se rozjede mela.

Právě staré vyobrazení afrického domorodce některé lidi znepokojilo, ale musíme brát v potaz, že animace vznikala koncem 80. let dvacátého století. Navíc díky své „nátuře“ velmi dobře zapadá do kontextu hry.

Hrajete Atomic Heart? Co si o hře myslíte? Napište nám to do komentářů nebo náš komunitní server Superpařmeni.

Napsat komentář