Právě si prohlížíte Kauza jménem Unity stále v éteru
Foto: Unity / upraveno

Kauza jménem Unity stále v éteru

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuNOVINKY / PC
  • Čas na čtení:4 minuty čtení

Od půlky září se řeší celková kauza kolem společnosti Unity a jejím novému monetizačnímu modelu. A co tak hráčkou komunitu vytočilo?

Kauza jménem Unity

Herní engine bývá považován za základní kámen každé videohry, jehož výkonem je ovlivněn celkový vizuál. Mezi takovými enginy je i Unity, u kterého byly v polovině září oznámeny nové monetizační podmínky. Ovšem tyto podmínky nebyly všemi přijaty s nadšením, což vyvolalo značný rozruch.

Prvotní verze

V půlce září společnost Unity oznámila nové monetizační podmínky pro její engine. Podle tohoto systému vývojáři, kteří nemají zaplacené předplatné a kteří překročí 200 tisíc instalací a obrat 100 tisíc, musí platit tzv. instalační poplatky. Za každou instalaci společnost stanovila 20 centů. Vývojářům s předplatným tohoto enginu tento limit nastavila společnost Unity na 1 milion instalací a milionový obrat. Toto stanovení nebylo obzvláště oblíbeno malými nezávislými studii a sólo vývojáři, kteří tento engine často využívají.

Výhružky a úprava poplatků

Nespokojenost vývojářů dosáhla takového stupně, že některými byly vysloveny silné výhružky vůči Unity. Situace eskalovala do bodu, kdy v některých kancelářích bylo nařízeno povinné volno na 3-4 dny za účelem ochrany zaměstnanců. Bylo zřejmé, že Unity tyto výhružky nebrala na lehkou váhu a nechtěla vystavovat své zaměstnance riziku.

V reakci na tyto negativní ohlasy společnost upravila svůj monetizační systém. Vývojáři, kteří nepředplácejí, nyní musí dosáhnout 200 tisíc instalací a 200 tisícového obratu, předtím než začnou platit poplatky za každou instalaci. Navíc vývojáři si mohou vybrat, zda budou platit tyto poplatky nebo odvedou 2,5% svých celkových příjmů společnosti Unity. Společnost aplikuje toto nové pravidlo na hry, které vydá na nové verzi enginu až příští rok.

Konec šéfa Unity

Tato kauza přinesla pro šéfa společnosti, Johna Riccitiella, velmi nepříjemný následek, neboť v důsledku ní je jeho pozice ve vedení ukončena. Nyní je v jednání s dalšími členy vedení a hledá se náhrada na jeho místo v čele firmy. Není to poprvé, co bylo Riccitiellovi odebráno vedení. Předtím, než v roce 2013 usedl do křesla šéfa Unity, vedl firmu Electronic Arts, kde představil několik kontroverzních finančních nápadů. Často je připomínán jeho nápad zavést do Call of Duty mechaniku, podle níž by hráči platili za každý náboj skutečnými penězi.

Jak vy se díváte na kauzu Unity? Slyšely jste někdy o Johnu Riccitiellovi? Napište nám to do komentářů pod článkem nebo se připojte na náš Discord Server. A nezapomeňte sledovat naše sociální sítě pro další nálož novinek ze světa videoher.

Napsat komentář