Právě si prohlížíte [Komunitní článek] Fyzické či digitální kopie her?
Foto: unsplash.com

[Komunitní článek] Fyzické či digitální kopie her?

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuNOVINKY / SPECIÁL
  • Čas na čtení:4 minuty čtení

Preferujete fyzické či digitální kopie her? Na tuhle otázku jsem se ptali vás, našich úžasných fanoušků a výsledek nás i celkem překvapil.

Fyzické či digitální kopie her?

Hry jsou pro většinu nás vášní a koníčkem, který nás prováděl dětstvím, pubertou a dokonce i dospělým životem. A dneska jsou hry mnohem dostupnější než byli kdysi, a to díky digitální distribuci (Steam, GOG, Playstation Store). Ano je tu stále možnost si dojít pro fyzickou kopii do specializovaných obchodů (JRC, Bílá myš, XZONE atd.) či přímo obchodů s elektronikou, ale postupně se tento postup stává mnohem vzácnější. A tak jsme se zeptali našich fanoušků, jakou distribuci preferují a jaký k tomu mají důvody.

Fyzické kopie

Proč vlastně fyzické kopie? Ti z vás kteří preferují tuhle cestu jsou po většinou hráči na konzolích, i když fyzické disky na počítačích stále vychází. Např. nedávno vydaný Mount and Blade, má i fyzickou krabičku pro počítač, tak i pro konzole. Ale jaké jsou výhody fyzických kopií? Většina z vás nám dalo vědět, že máte rádi ten pocit vlastnictví a možnost si hru vystavit přímo na poličce, jako sběratelský předmět. Dalším argumentem bylo, že fyzické kopie se mohou přeprodat či půjčovat. Což je taková nejsilnější priorita fyzických kopií a to si uvědomují i kamenné prodejny, které nabízí možnost výkupu.

Ale i tato možnost má i své nevýhody. Jedna z nich jsou samotná CDčka, která mohou při větším poškození nenačíst jednotlivá data. Sice ano dají se opravit, ale i tak si za to zaplatíte. A druhý problém nastává, pokud danou hru ztratíte (což víme není moc veselá záležitost).

Digitální kopie

A jak to je s digitálními kopiemi? Ti z vás co používají tuhle cestu jsou převážně PC hráči. Ale i tenhle trend se pomalu přenáší na konzole. Ale co je výhoda digitální distribuce? Dost z vás se shodne na jediném a to, že digitální distribuce je velmi prostá a jednoduchá. Koupíte hru, stáhnete a hrajete, jednoduché jako facka. Což je možná důvod, proč stále více lidí přechází na tento typ distribuce.

Jenže tady nastává pár zásadních problému digitálu. První věcí jsou samotné herní klíče, které jsou vázané pouze na váš účet. Takže žádné sdílení mezi kamarády se nekoná. Další jsou samotné ceny digitálních kopií, které jsou i po delší době neměnné a často se stává, že jsou digitální kopie dražší než fyzické (zvláště u konzolí).

Závěrem

Z tohoto našeho malého průzkumu se opravdu zdá, že fyzické kopie jsou opravdu na ústupu a stále začíná být větším standardem digitální distribuce. A brzy se bude stávat, že fyzické kopie budou jen součástí sběratelských edicí. Děkujeme vám fanouškům, že jste nám s tímto článkem pomohli. Moc si toho vážíme.

Napsat komentář