Právě si prohlížíte Konec éry kamenných obchodů s videohrami: Proč se stávají minulostí?
Zdroj: DALL-E

Konec éry kamenných obchodů s videohrami: Proč se stávají minulostí?

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuNOVINKY / OSTATNÍ
  • Čas na čtení:3 minuty čtení

Kdysi dávno jsme si pro nové videohry chodili do kamenných obchodů, kde pokaždé bylo na výběr mnoho různých her. Avšak teď jsou kamenné prodejny na úpadku. Ale čím to je?

Kamenné prodejny videoher pomalu mizí. Čím to ale je?

V éře, kdy internet teprve činil své první krůčky, byly návštěvy kamenných prodejen s videohrami běžnou součástí hledání a kupování nových her. Větší města byla poseta těmito obchody, které byly pro hráče jakýmsi rájem. Dnes se však situace dramaticky mění, a to díky rostoucímu vlivu internetu a digitální distribuce.

Nové hry jsou nyní k dispozici na našich herních účtech během několika sekund, a to bez nutnosti fyzického pohybu. I přes přetrvávající přítomnost několika kamenných prodejen se jejich počet každým rokem snižuje. Co tedy stojí za tímto poklesem?

Malý zájem, znamená nízké prodeje

Vliv digitální distribuce a rozmach předplatných herních služeb na různých platformách vedly k výraznému poklesu zájmu o fyzické kopie her. Přestože na konzolových platformách panuje stále určitý zájem o fyzické nosiče, trend směřuje k přechodu na různé modely předplatného, které nabízí snadný přístup k rozsáhlé knihovně her za měsíční či roční poplatek.

Nedávné masivní propouštění ve studiích Xbox naznačuje, že i velké společnosti se stále více obrací od výroby fyzických disků. Trend je patrný nejen ve zmenšujícím se počtu vydávaných fyzických kopií her, ale i v měnícím se sortimentu v kamenných prodejnách. Trh s merchandise je zas velmi konkurenční, s mnoha obchody nabízejícími širokou škálu produktů, které lákají zákazníky více než samotné fyzické kopie her.

Uzávěrky, odkupy a rebrandy

Snížený zájem o fyzické kopie her a rostoucí preference digitální distribuce a předplatitelských služeb vedou k postupnému zavírání kamenných obchodů s videohrami. Příkladem takové transformace je případ obchodního řetězce Smarty, který před více než třemi lety odkoupil řetězec JRC. Od té doby firma Smarty postupně zavírá původní prodejny JRC a přeměňuje je na prodejny pod svou značkou, kde kromě herní sekce nabízí i chytrou elektroniku, která představuje stabilnější obchodní model.

Co na postupní zavírání kamenných prodejen? Jaká si myslíte, že bude budoucnost distribuce her? Napište nám to do komentářů pod článkem nebo se připojte na náš Discord server. A nezapomeňte sledovat naše sociální sítě, aby vám neunikly žádné novinky z herního světa.

Napsat komentář