Právě si prohlížíte Naše dojmy z Manor Lords
Foto: manorlords.com // MANOR LORDS

Naše dojmy z Manor Lords

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuNOVINKY / PC
  • Čas na čtení:5 minuty čtení

Představovali jste si někdy, jak se ve středověku zakládala města? No už nemusíte. Hra Manor Lords vám to ukáže.

Dojmy z dema Manor Lords

Steam Next Fest je pro indie vývojáře možnost, jak ukázat své myšlenky a nápady. Od 3. do 10. října jsme měli možnost si vyzkoušet hodně zajímavých titulů. Ale jedna z nich mě naprosto očarovala. Jedná se o hru Manor Lords od studia Slavik Magic (studio o jednom člověku). A čím si mě tato hra dokázala získat?

Co je Manor Lords?

V základu se jedná o budovatelskou strategii, která se snaží simulovat život ve středověku. Na začátku si vyberete svého lorda a vytvoříte svůj erb. Po tvorbě dle vlastních představ vás hra pouští do komplexního budovatelského simulátoru, kde začínáte stavět. První skladiště, dřevorubecká dílna, lovecký stan a tak to pokračovalo dál a najednou máme svojí malou vesničku (můžete si ji pojmenovat podle svého). Ani jsme se nenadály a hodina a půl hraní byla za námi a to jsem si postavily pouze základy.

 Na co si musíte dávat pozor?

V hře je spousta aspektů, na které jsem si během hraní musel dávat velký pozor. Stav surovin, jídla, materiálu či paliva mě děsil pokaždé, když ho bylo nedostatek. U jídla jsem si také musel dát pozor, abych ho měl více na výběr, jinak byli moji drazí obyvatelé hodně nespokojení.

Ale co když bylo všeho strašně moc? To co přebývalo, prodám a koupím za to něco nového. Dokud nás neobjevil král a nechtěl po nás chtít zaplatit daně. Ano, ve hře platíte i daně a její výše se odvíjí od velikosti osady (jo ve středověku to nebylo lehký).

Také jsem se musel dívat, kde se nachází zdroj vody, jaký druh úrody je dobrý pro různé plodiny na poli, kolik zvěře a lesních plodů se objevuje v okolí. Detaily vývojář opravdu nešetřil, ale nebylo to nic, z čeho bych si musel trhat vlasy.

Manor Lord
Sreenshot osady Manor Lords

Každá budova v Manor Lods má svůj význam

U budovatelských strategií je to celkem běžné, ale v Manor Lods má každá budova své místo vaší osadě. Dřevorubecká chýše, lovčí nebo dokonce i běžné domky přispívají k růstu a prosperitě mojí osady. Důležité je také podotknut, že do výrobních budov jsem nepřiřazoval lidi, ale celé rodinné rody.

Tudíž jsme mohl v osadě mít například 3 obchodní rodiny, 1 loveckou rodinu, 2 farmářské, 1 dřevorubeckou a zbytek prací udělají lidé ve volném čase. Ano, ve hře můžete pro vás nejméně důležité budovy nastavit individuální činnost. Ve zkratce: „Když se Pepane budeš nudit, můžeš nám doplnit skladové zásoby?“. To jsem doposud v žádné hře neviděl.

Kochejte se svým výtvorem

Musím se vám k něčemu přiznat. Za celou dobu hraní jsem si užíval nádherného vizuálu, který hra poskytuje. Každá budova, každá cestička, každý stánek, na mě dýchali tu středověkou atmosféru, jakou by měla hra podobného žánru mít. Musím také pochválit autora za historickou akurátnost. A to, že si za vašeho lorda můžete projít vaší osadu z pohledu třetí osoby.

Dál musím pochválit i umělou inteligenci vašich obyvatel. Jde na ní vidět hodně práce, protože samotní obyvatelé nedělí jenom to, co jim zadáte. Což mnoho her neudělalo takto dobře. Je sice pravda, že občas se mi párkrát UI bugla, ale stačilo udělat jen nějakou malou drobnost a vše se opravilo.

Poslední věcí, co musím chválit je samotné zpracování ročního období. To není jen vizuálně pěkné, ale ovlivňuje i hratelnost. V zimě jsou větší nároky na palivo a jídlo, na jaře je dobré zasadit úrody pro lepší sklizeň. Počasí tu občas dokáže hodit klacky pod nody.

Závěrem k Manor Lords

Demo mě neskutečně uchvátilo svým zpracováním a vizuálem a já si užíval každou minutu, kterou jsem ve hře strávil. Je sice pravda, že ve hře chybělo ještě mnoho věcí (např: bitvy s armádami), ale jde vidět, že vývojář udělal velký kus práce a těším se, co přinese plná verze. Hra vyjde na PC a budeme si ji moc koupit jak na Steamu, tak i na platformě GOG. Datum vydání dosud nebyl stanoven.

Hráli jste demo Manor Lords? Pokud ano, jak se vám líbilo? Dejte nám váš názor?

Napsat komentář