Dlouho očekávané pokračování Marvel’s Spider-Man 2 se 20. října dostalo na PlayStation 5. Jaké jsou naše dojmy ze hry?
První dojmy z Marvel’s Spider-Man 2
Dorazil nový Spider-Man a stejně jako mnoho nadšených fanoušků jsem se 20. října pustil do hraní. Vývojáři z Insomniac před vydáním slíbili mnoho a zdá se, že plánují přidávat stále nové herní prvky. Ale než se pustím do podrobnějšího popisu, rád bych vám sdělil mé dojmy ze hry, samozřejmě bez větších příběhových spoilerů.
3 oddělené příběhy
První věc, na kterou bych se rád zaměřil, je příběh hry, který nás zavede do tří různých příběhových linek (pozor možný spoiler).
V první linii sledujeme Petera, který se snaží vyrovnat se svým dvojím životem a hledá stabilní zaměstnání. V těžkých časech mu finančně vypomáhá jeho milovaná Mary Jane, jejíž pracovní postavení je rovněž na vážkách. K tomu všemu se nečekaně objeví Peterův starý přítel, Harry Osborn, s plánem na společný velký podnik.
Druhá linka nás zavádí k Milesovi, který právě dokončuje střední školu a přemýšlí o vysoké škole. Avšak má problém s odesláním přihlášky, protože neví, jak by se prezentoval. Aby unikl stresu, věnuje se boji jako Spider-Man a bere lekce od Petera, který mu s výběrem školy pomáhá. Současně se snaží udržet vztah se svou matkou, která začala nový vztah.
Třetí linka se zaměřuje na naše maskované hrdiny, když do města přilétá lovec Kraven se svým týmem. Kraven hledá ultimátní kořist, aby uspokojil svou touhu po vzrušujícím lovu, který dlouho nezažil. Nahání různé superzločince v naději, že objeví tu pravou kořist. Avšak naši pavoučí hrdinové jsou mu v patách a snaží se mu překazit plány.
Kromě těchto hlavních linek město skrývá mnoho dalších menších příběhů, které jsou často spojeny s vedlejšími aktivitami. Jejich prozkoumávání tak může odhalit minulost některých postav.
Soubojový systém
Chtěl bych se věnovat soubojovému systému, který, ač v základu podobný předchozím verzím, přináší několik inovací. Ano, opět se jedná o klasický bojový styl, kde je klíčové včasné vyhýbání se nepřátelským útokům a střelbě. Novinkou je možnost vykrývat i blízké útoky. Zůstává nám také systém soustředění, který se postupně nabíjí a umožňuje nám zasadit smrtící úder či se vyléčit. Musíte však pečlivě zvážit, zda využijete soustředění k léčení nebo k finálnímu úderu, protože obě akce vyžadují plně nabitou lištu.
V boji tak budete častěji využívat různé gadgety a nově zavedený systém speciálních útoků. Gadgety mají Miles a Peter shodné a můžete je vylepšovat pomocí surovin získaných z misí či z beden rozesetých po městě. Rovněž si můžete vylepšovat obleky, zvyšovat jejich útočnou sílu, obranu, množství soustředění či rychlost pohybu městem. Co se týče speciálních útoků, ty odemykáte v dovednostních stromech za body získané s postupem na nové úrovně. Ale pozor, máte na výběr z několika dovednostních stromů, které budete investovat do stromu Petera, Milese, nebo do společného stromu? Vaše rozhodnutí by tak mělo být promyšlené.
Pohyb ve Marvel’s Spider-Man 2
Pokud jde o pohyb po městě, opět máme možnost houpat se na pavučinách, přitahovat se k různým výstupkům, odrazit se od nich a lézt po budovách, jak jsme byli zvyklí z prvního dílu. Avšak přibylo několik nových prvků.
První novinkou je posílený skok, který nám umožní rychleji dosáhnout potřebné výšky pro efektivní houpání. Další inovací je mechanismus, kdy si jeden z našich pavoučích hrdinů vystřelí dvě pavučiny k protějším objektům a využije jejich tahovou sílu k rychlému výstřelu do vzduchu. K tomu ještě existují speciální praky, u kterých je tento manévr obzvláště efektivní.
A konečně tu máme plachtění, což je možná nejrychlejší způsob, jak se pohybovat po mapě. Plachtění můžete zahájit prakticky kdykoliv a díky intuitivnímu ovládání můžete regulovat svou výšku a rychlost, přičemž pavučiny vám v tom mohou pomoci. Ve městě se navíc nachází větrné tunely, které vám umožní rychle překonat dlouhé vzdálenosti. K dispozici jsou také místa proudu vzduchu, která vám mohou dodat potřebný vztlak.
Závěrem k Spider-Manovi
Když shrnu své dojmy z Marvel’s Spider-Man 2, musím zmínit jak pozitiva, tak i několik aspektů, které mě trochu zklamaly. Baví mě tato hra? Ano, rozhodně mě baví a jsem rád, že jsem si ji zakoupil. Přesto mám pocit, že jsem dostal v podstatě to samé, co v předchozím díle, jen s několika vylepšeními. Znamená to, že je Spider-Man 2 špatná hra? Rozhodně ne. Je to kombinace nejlepších mechanik z obou předchozích dílů, které spolu skvěle fungují. Příběh je zatím poutavý, konzistentní, uvěřitelný a není zbytečně složitý. I když může působit jako „více z toho samého„, věřím, že je to možná nejlepší inkarnace našeho pavoučího hrdiny na herní scéně. V současné době bych hře dal hodnocení 8/10, ale uvidíme, zda se můj názor změní po úplném dohrání.
Jak si zatím užíváte Marvel’s Spider-Man 2? Napište nám to do komentářů pod článkem, nebo se mrkněte na náš komunitní Discord server. A nezapomeňte sledovat naše sociální sítě pro nálož novinek ze světa her.