Právě si prohlížíte Oculus Quest 2 po roce používání. Stojí stále za to?
Image: techcrunch.com

Oculus Quest 2 po roce používání. Stojí stále za to?

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuHARDWARE / NOVINKY / VR
  • Čas na čtení:6 minuty čtení

Když jsem se před rokem rozhodoval, kterou virtuální realitu si koupím, prováděl jsem opravdu hloubkový research. Oculus Quest 2 se mi ze všech VR headsetů zdál jako nejlepší v porovnání cena/výkon/kvalita. Jaké jsou mé doporučení a pocity po roce užívání?

Obecně

„Jako malý jsem snil o virtuální dobrodružství, když jsem se v patnácti rozhodoval co dál, virtuální realita pro mě byla jasná volba…“ Bohužel jsem si svůj sen o virtuálních světech mohl splnit až ve čtyřiadvaceti letech. V době, kdy jsem VR vybíral, byl nejvíce vychvalovaným komerčním headsetem Valve Index, nad kterým jsem také přemýšlel. Kamarád mi doporučoval zas Oculus Rift S, se kterým byl nadmíru spokojený.

Po několika hodinách strávených na internetech jsem si nakonec vybral Oculus Quest 2 256 GB. Proč?

Hlavní důvody výběru Oculus Quest 2

  • nízká cena
  • dostupnost
  • samostatně fungující
  • poměrně vysoké rozlišení
  • sledování okolí, žádné složité nastavování aparatury kolem
  • snadné uživatelské nastavení

Poté, co jsem si jej přivezl z Alzy, mě nejvíce potěšilo minimalistické, ale krásně zpracované balení. Jednoduché, hezké, tak to mám rád. Vyhradil jsem si menší prostor kolem sebe a vstoupil naplno do světa virtuální reality.

oculus quest 2 box

První dojem byl naprosto fantastický, základní tutoriál First Steps byl pro mě nový vesmír, ze kterého jsem byl odvařen. Po projetí tutoriálu a seznámením se se základy Oculus vás čeká vstup do „vašeho domečku“ a nabídky menu. Zde začíná ten pravý svět zábavy. Co se mi po roce užívání na Oculus Quest 2 líbí, a co naopak haním?

Co se mi líbí na Oculus Quest 2

Virtuální svět

Asi to nejpodstatnější a nejdůležitější. Oculus Quest 2 nabízí ve své cenové skupině kvalitní obraz, vysoké rozšíření, 3D zvuk s možností přepojení na sluchátka, nejnovější procesor pro Oculus, 5G připojení a 90 Hz odezvy. Headset nabízí 6 GB operační paměti s úložištěm od 64 GB do 256 GB. Hry na něm vypadají krásně, vše se nachází v přehledném prostředí. Kromě her zde rozjedete také aplikace Browser, Netflix, Messenger, Youtube a mnoho dalších.

Ovladače Quest 2 jsou intuitivní, příjemné v ruce a i po roce užívání bez jediného náznaku zpožděné odezvy či záseku. Vestavěnými poutky si je také můžete přidat na zápěstí, aby vám nevypadli z ruky (stále drží).

Aktualizace, které jsou znát

V době, kdy jsem kupoval Quest 2, se komunitou hodně sledovala aktualizace v31. Ta přinesla opravdu mnoho novinek a usnadnila například bezdrátové spojení s počítačem. Nyní je nejnovější verze Oculu v37 a mohu říct, že za rok se prostředí a uživatelské rozhraní opravdu zlepšilo. Z 90 Hz nám skočila odezva na 120 Hz (experimentální funkce), byla přidána kancelář, připojit si můžete více zařízení v domácnosti, rozhraní je přehlednější a efektivnější, rychlejší přenos dat přes Air Link a mnoho dalších funkcí.

Možnost připojení k PC

Oculus Quest 2 má tu výhodu, že jej můžete propojit s PC a zahrát si tak nejnovější pecky jako Half Life: Alyx. Stačí, když si na váš počítač stáhnete oculus aplikaci a můžete tak jednoduše sdílet obrazovku s displejem VR. Ještě před rokem jsem si musel kupovat kabel, nyní se k PC můžete připojit bezdrátově pomocí Air Link.

Výběr her a aplikací

Oculus Quest 2 nabízí tu výhodu, že je samostatný. K hraní her stačí jen přejít do obchodu ve virtuální prostředí, zakoupit si jednu z mnoha nabízených her, které si můžete filtrovat podle vašich preferencích, počkat, než se hra stáhne na headset a hrát. Žádné kabely do počítače, nic.

Virtuální obchod nenabízí sice velké tituly, jako je Half Life: Alyx, TES: Skyrim, Medal of Honor, Resident Evil atd.., přesto je výběr VR her opravdu bohatý. Doporučujeme zkusit například The Walking Dead Saints & Sinners

Co se mi nelíbí na Oculus Quest 2

Baterie

Slabá výdrž. Ačkoliv výrobci uvádějí, že výdrž headsetu na baterii vydrží přibližně 2,5 hodiny, skutečná výdrž se tak po roce používání pohybuje okolo hodiny a půl. Sami tvůrci v návodu upozorňují, že baterie je samostatný díl a měla by se repasovat každých půl roku.

Pohodlnost a držení na hlavě

Při výběru headsetu jsem také koukal u světových recenzentů na to, jak se Oculus Quest  2 drží na hlavě a jeho pohodlnost. Většina z nich tvrdila, že toto zařízení je oproti ostatním velmi pohodlné. Po x desítkách hodin strávených ve virtuálních světech mohu spíše konstatovat, že bych nenazval Quest 2 jako pohodlný headset.

Sice si headset můžete nastavit přesně na vaší hlavu, jeho těžký předek a ne zas tak příjemné materiály vás utvrdí v komfortu o opaku. Netvrdím, že je to úplně zlé, ale po maratonu hraní komfort není zas tak dostačující.

Facebook (META)

Někoho z vás může odradit, že k plnému použití Oculu se budete muset přihlásit facebookovým účtem. Je to jejich firma, tak se není čemu divit.

Závěrem

Než jsem si Oculus Quest 2 zakoupil, osobně jsem zkusil pouze Rift S a Playstation VR. Za mě mohu Oculus Quest 2 doporučit všem nováčkům, kteří hledají solidní headset za přijatelnou cenu. Nečekejte špičku na trhu, přesto se vám dostane skutečného virtuálního zážitku. I po roce užívání mě Quest 2 stále baví.

Napsat komentář