Právě si prohlížíte Proč po mě chcete peníze, když je to zadarmo? Proč Free to play hry nejsou tak moc free
Foto: unsplash.com

Proč po mě chcete peníze, když je to zadarmo? Proč Free to play hry nejsou tak moc free

League of Legends, Dota, World of Tanks, Diablo Immortal, to je jen výčet několika her, které si můžete zdarma stáhnout a hrát. Přesto free to play hry nejsou zas tak free.

Proč nejsou free to play hry zas tak free

Znáte to, ve vaší Steam knihovně máte stovky her, a i tak nemáte co hrát a na nové hry vašich přání jsou v nedohlednu, nebo na ně nemáte zrovna finance. Naštěstí existují vývojáři, kteří distribuují své nové kousky zcela zdarma.

Říkáte si: „To je super!“, ale pak přijde tvrdá facka ze strany těchto na pohled milých vývojářů, když po vás ve svojí hře chtějí zaplatit nemalou částku pro odemknutí veškerého obsahu, co jejich „volně distribuovaná hra“ nabízí.

Asi se zarazíte a řeknete si: „Proč po mě najednou chcete peníze, když je vaše hra zdarma?“ a budete si myslet, že jsou vývojáři neslušní a neuctivý vůči vám jako hráči. Jenomže to tak úplně není pravda.

Vývojáři Free to play titulů také musí platit náklady za provoz těchto her. A to ať už se jedná o servery, práci samotných programátorů a desingnérů, vybavení, či nějaký druh reklamy na webových stránkách.

free to play steam
Snímek z obrazovky / Steam

Věřte, že většina těchto věcí nejsou zrovna levné záležitosti. Proto vývojáři do nich implementují různé monetizační prvky, aby si jejich hra sama na sebe vydělala a pokryla veškeré tyto náklady spojené přímo s provozem.

Proto sahají po metodách jako jsou Gamepassi, speciální měny a skiny na předměty, aby jejich hra mohla nejdéle fungovat a oni mohli na ni nadále pracovat a vylepšovat její fungování, nebo popřípadě zafinancovat jejich další projekt.

Ano je pravda, že někdy tyto prvky mohou výrazně hru ulehčit (vezměme si nedávný příklad se hrou Diablo Immortal), ale berte na paměť, že ve většině těchto her jsou tyto platby nepovinné a je jen na vás, zda je využijete.

Proto, když příště uvidíte v nějaké Free to play hře nějaký způsob o platbu, nebuďte na vývojáře okamžitě naštvaní, jelikož i oni také potřebují z něčeho žít. Jelikož i vy za vaši práci dostáváte peníze.

Článek: David Matoušek

Napsat komentář