Právě si prohlížíte Proč studia sází na nostalgii?
Foto: crashbandicoot.com // Crash Bandicoot 4: It's About Time

Proč studia sází na nostalgii?

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuKONZOLE / NOVINKY
  • Čas na čtení:5 minuty čtení

Nostalgie je velmi silná a občas i nebezpečná věc. Vrací nás do doby, kdy jsme byli menší a kdy jsme neřešili všelijaké problémy. Na tuto věc sází i vývojáři remastrů a remaků.

Proč studia sází na nostalgii?

Ano, nostalgie je úžasný pocit, který v nás vyvolává radost a teplé vzpomínky na naše dětství. Pro hráče může být tento pocit oživen díky remasterovaným a remakovaným hrám, které hráli v minulosti na svých prvních počítačích a konzolích. Nicméně, proč se tyto hry vytvářejí a mají nějaký konkrétní účel?

Jaké mají přínosy?

Crash, Spyro nebo třeba první Mafie, jsou jedny z mála her, které vznikaly na začátcích herní historie a asi každý z nás měl možnost si jednu z těchto her zahrát. Bohužel na většinu z nich se podepsal zub času. A sehnat tyhle úžasné kousky je skoro nemožné, zvláště pro konzole. Pro PC hráče je tady však obchod GOG, na kterém si můžete pořídit většinu starších her pořídit. Jenže co mladí hráči?

Ty si většinou starší hru nekoupí, zvláště kvůli grafice a obtížnosti, a tak vývojáři vytváří remaky a remastery aby hráči zažily to kouzlo, co jsme zažili jako malý. Navíc tím dávají hře delší životnost a větší gameplayové možnosti, než dřívější technologie dovolovali.

Občas se to ale zvrhne

Je to sice krásné, že stará hra dostane nový grafický kabátek, ale některé společnosti to využívají k rychlým ziskům. Příklad můžeme hledat k brzy vydanému Last of Us part One, nebo námi hodně memovaný Skyrim (který už dostal 2 remasterované edice). Navíc, tyto hry nejsou až tak staré, aby potřebovaly remake nebo remaster. Zdá se, že jde pouze o snahu vydavatelů vytěžit z těchto her co nejvíce peněz za pouhé kosmetické úpravy, které zkušení moddeři dokáží vytvořit během několika hodin a zdarma. Nicméně, to už je dnes běžná praxe v herním průmyslu.

Závěrem k remakům a remasterům

Na závěr bych chtěl zdůraznit, že remaky i remastery jsou velmi cenným přínosem, protože nám přinášejí zpět vzpomínky na naše dětství a ukazují novým hráčům, jaké skvosty v herním světě vycházely v minulosti. Sám jsem si nedávno užil podobné pocity, když jsem hrál remasterovanou verzi Crash Team Racing: Nitro Fueled, kterou jsem jako malý kluk hrával na staré PS1. Tyto hry jsou skvělým způsobem, jak přenést krásné kousky herní historie do dnešní doby a umožnit tak dalším generacím užít si je.

A jaký remake/remaster jste si užili nejvíce? Dejte nám vědět do komentářů.

Napsat komentář