Právě si prohlížíte Proč studia sází na nostalgii?
Foto: crashbandicoot.com // Crash Bandicoot 4: It's About Time

Proč studia sází na nostalgii?

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuKONZOLE / NOVINKY
  • Čas na čtení:4 minuty čtení

Nostalgie je velmi silná a občas i nebezpečná věc. Vrací nás do doby, kdy jsme byli menší a kdy jsme neřešily všelijaké problémy. Na tuto věc sází i vývojáři remastrů a remaků.

Proč studia sází na nostalgii?

Ano nostalgie. Ta krásná věc, která ve vás vyvolá pocit radosti a hřejivé vzpomínky na dobu, kdy jsme byli jako malý. My hráči tento pocit zažíváme o remastrovaných a remakovaných her, které jsem kdysi hrály jako malý na našich prvních počítačích a konzolích. Ale proč vznikají? A mají nějaký účel?

Jaké mají přínosy?

Crash, Spyro nebo třeba první Mafie, jsou jedny z mála her, které vznikali na začátcích herní historie a asi každý z nás měl možnost si jednu z těchto her zahrát. Bohužel na většinu z nich se podepsal zub času. A sehnat tyhle úžasné kousky je skoro nemožné, zvláště pro konzole. Pro PC hráče je tady však obchod GOG, na kterém si můžete pořídit většinu starších her pořídit. Jenže co mladí hráči?

Ty si většinou starší hru nekoupí (zvláště kvůli grafice a obtížnosti) a tak vývojáři vytváří remaky a remastery aby hráči zažily to kouzlo, co jsme zažily jako malý. Navíc tím dávají hře delší životnost a větší gameplayjové možnosti, než dřívější technologie dovolovali.

Občas se to ale zvrhne

Je to sice krásné, že stará hra dostane nový grafický kabátek, ale některé společnosti to využívají k rychlým ziskům. Příklad můžeme hledat k brzy vydanému Last of Us part One, nebo námi hodně memovaný Skyrim (který už dostal 2 remasterované edice). Navíc tyhle hry nejsou až tak staré, aby remake nebo remaster potřebovali. Je to pouze čisté rejžování peněz jen za trochu lepší barvičky, které zkušení modeři vám zvládnou udělat za pár hodin a hlavně zadarmo. Ale holt to už je byznys.

Závěrem k remakům a remasterům

Na závěr bych chtěl jen říct, že remaky i remastery jsou velmi pěkná věc, protože nám vrací vzpomínky na dětství a ukazují mladým hráčům, jaké herní klenoty vycházeli za našeho dětství. Sám jsem tyto pocity zažíval při spuštění Crash Team Racing: Nitro Fueled, které jsem hrál jako malý kluk na staré PS1. A takové podobné hry potřebujeme, aby další generace si užila tyto krásné kousky herní historie.

A jaký remake/remaster jste si užily nejvíce? Dejte nám vědět do komentářů.

Napsat komentář