Právě si prohlížíte [Recenze] Forza Motorsport – Adrenalin v krvi a vůně spáleného asfaltu
Foto: xbox.com // Forza Motorsport

[Recenze] Forza Motorsport – Adrenalin v krvi a vůně spáleného asfaltu

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuNOVINKY / RECENZE / XBOX
  • Čas na čtení:11 minuty čtení

Po delší odmlce k nám opět přichází závodní simulátor Forza Motorsport, tentokráte bez číslovky. Jak  hra obstála?

Recenze – Forza Motorsport

Svět Forzy je fascinující. Pro někoho je to unikátní dobrodružství, kde si můžete vychutnat jízdu v nádherných scenériích Austrálie, Skotska či Mexika, čehož jsem byl osobně svědkem v sériích Forza Horizon 3, 4 a 5. Pro jiné je to však nekompromisní závodní simulátor, kde každá milisekunda rozhoduje. A právě tím druhým je Forza Motorsport.

I když jsem se sérii Forza Motorsport nikdy příliš nevěnoval a můj zájem o značku Forza byl založen spíše na příbuzné Horizon, s novým dílem Forza Motorsport jsem byl téměř nucen leccos přehodnotit. Ačkoliv jsem v minulosti sledoval auta, jak se prohání malebnou krajinou, nyní jsem byl postaven před reálnou výzvou na okruhu, kde jsem musel nejen sledovat okolní prostředí, ale také pečlivě poslouchat svůj vůz a cítit každý zákrut, každou nerovnost na trati.

Od samého začátku vás hra uvádí do základů závodění. Úvodem jsem si zvolil postavu (typ těla), závodní oblek a samozřejmě první vůz Ford Mustang (možnost výběru ze tří vozidel), s nímž jsem se následně vypravil na úvodní okruhy v rámci tutoriálu (Pohár konstruktérů). Přestože mnozí preferují pohodlí xboxového ovladače, rozhodl jsem se ozkoušet hru na klávesnici s myši.

Během úvodních kol jsem mohl ocenit, jak detailní je hra v oblasti nastavení. Ať už se jednalo o herní asistenty, které mě vedly krok za krokem, nebo o možnost vlastních nastavení. Znalci předchozích dílů jistě vyberou minimální herní asistenci.

Jdeme závodit

Při úvodním závodě Forza Motorsport mě okamžitě zaujala ohromující vizuální kvalita hry. Modely aut vypadaly tak detailně, že na moment jsem zapomněl, že nejsou reálné. Při zkoumání interiérů vozů jsem měl pocit, jako bych seděl za volantem luxusního sportovního vozu. Ve hře mě počasí stále překvapovalo svými proměnami, a všechno vypadalo skvěle.

Zvuk hry mě okamžitě pohltil do světa rychlých aut a závodů. Pneumatiky duněly na asfaltu, a pokud jsem zajel mimo trať, slyšel jsem jiný, drsnější zvuk odlišného terénu. Přejetí podjezdem přineslo krátkou, ale intenzivní ozvěnu, a různé počasí přidávalo své vlastní nuance. Tyto zvukové efekty dohromady vytvářely naprosto realistický zážitek závodění. Audiovizuální stránka hry skvěle demonstruje výkon a možnosti nové generace konzolí.

Po skončení tutoriálu vás hra však postaví před řadu skutečných výzev. Forza Motorsport má několik závodních režimů. Ať už jde o hlavní kariérní režim (sólo), kde si můžete tvořit svou cestu v motorovém sportu, adrenalinový multiplayer s ostatními hráči nebo volnou jízdu, kde si určujete svá vlastní pravidla (některá pravidla si však nelze zcela uzpůsobit k obrazu svému). Posledním režimem se stávají Rivalové, kde se snažíte s duchem nejlepšího jezdce překonávat rekordy a zajišťovat si tak nejlepší kolo. Eventy, které vám hra nabídne, jsou zajímavým zpestřením herního zážitku a vzdávají hold automobilovým ikonám. Rozhodně jsem však nestihl udělat všechny.

To, co mě v hře naprosto okouzlilo, byla brilantní simulace fyziky. Řada závodů, ve kterých jsem chtěl být nejlepší s téměř žádnou herní asistencí, se stala skutečným strategickým bojištěm, kde jsem musel důkladně zvážit a optimalizovat nastavení mého vozu, ať už šlo o výběr pneumatik či množství paliva. Faktory jako počasí a teplota mají totiž významný dopad na výkon a chování mého vozu.

V detailech je síla

V kontrastu s volným světem Forza Horizon, Forza Motorsport nabízí více technickou a detailnější zkušenost. Zde každý maličký detail může ovlivnit výsledek závodu, kde každá milisekunda může být rozhodující. Je to perfektní výzva pro všechny milovníky motorových sportů, ať už jste teprve začínající závodník, jako já, nebo veterán s léty zkušeností se závodními simulátory.

Když vstoupíte na závodní okruh, už není cesty zpět. Před každou kvalifikací můžete trénovat a vyzkoušet si dráhu, na které závodíte. Jakmile začnete závodit, vše závisí pouze na vašich dovednostech a vhodně vybraných uzpůsobení vozu. Před startem závodu můžete vybírat pneumatiky, určit množství paliva pro celý závod, prohlédnout si ostatní závodníky a jejich nejlepší časy nebo si zvolit startovní pozici. Pneumatiky a palivo mají klíčový význam. Například počasí zde nejen vypadá skvěle, ale také dramaticky ovlivňuje celý průběh závodu. V závislosti na počasí a teplotě si můžete vybírat různé typy pneumatik, od měkkých po nejsilnější.

V závodních simulacích, zejména v tak technicky propracovaných jako Forza Motorsport, hraje detail klíčovou roli. Může jít o to, jak se vaše auto chová na mokré trati po dešti, jak reaguje motor na intenzivní zatížení během závodu či jak brzdy fungují v extrémních podmínkách. Forza Motorsport tyto detaily perfektně zachycuje a simuluje. Pokud si ve hře vypnete všechny asistenty a přejdete tak na reálné závodění, vaše činy na trati mají dopad na opotřebení vozidla. Pokud často narážíte do ostatních závodníků, může dojít k poničení některých komponent. Nemusíte se však bát, silně opotřebené pneumatiky nebo nedostatek paliva za vás vyřeší včasná zastávka v boxu, na což vás hra v průběhu závodu i upozorňuje.

Ale nejde jen o technické aspekty. Při hraní Forza Motorsport skutečně cítíte emocionální náboj závodění. Nebo aspoň jsem to tak cítil já na prohnutém 4K monitoru s prostorovým zvukem ve sluchátkách. Srdce vám jistě bude rychleji bít, když se budete snažit dosáhnout svého nejlepšího času, když budete manévrovat mezi křivkami a snažit se dokonale odhadnout každé odbočení. Rychlost, vzrušení a adrenalin, to vše je tak intenzivní, že někdy zapomenete, že jste jen za obrazovkou a ne za volantem skutečného vozu.

Po úspěšném dokončení závodu získáte body, díky nimž můžete své vozidlo vybavit novými díly a provést další vylepšení. Během závodů také sbíráte body, které zvyšují vaši úroveň a odemykají další obsah. Forza Motorsport vás dokáže i vytrestat za to, že vyjíždíte úmyslně mimo trať nebo schválně narážíte do ostatních aut. Získané peníze za vítězství (nebo aspoň umístění) můžete použít na nákup nových „závoďáků“ do vaší garáže. Co se týče výběru závodních aut, ve hře najdete stovky licencovaných vozů od mnoha známých i méně známých  automobilek, a v budoucnu jistě přijdou i další v rámci nových rozšíření.

Jedním z důležitých lákadel nové Forza Motorsport je nemalý počet okruhů, které můžete objevovat. Od světoznámých okruhů, jako je Nürburgring, Le Mans nebo Silverstone, k menším a méně známým tratím, které představují své vlastní specifické výzvy. Každá trať je vytvořena s důrazem na realitu, což vám umožní projíždět je znovu a stále nacházet nové způsoby, jak zlepšit svůj čas. Pro automobilové nadšence však současný výběr může některým připadat omezený.

Bohatý tuning

Forza Motorsport je skutečným rájem pro všechny zapálené automechaniky a nadšence automobilů. Rozsah, s jakým si můžete přizpůsobit a tuningovat vaše závodní vozidlo, je ohromující. Od drobných nastavení jako je stabilizace odpružení, přes tuhost pružin až po výběr konkrétního typu pneumatik a upravení aerodynamiky – tato hra vám nabízí nepřeberné množství možností.

Pokud jste fanouškem detailního tuningu, budete si moct pohrát s geometrií vozidla, nastavením diferenciálu, sbíhavostí kol, aerodynamiky, poměrem koncového převodu a mnoho dalších nastavení. Mechanici a konstruktéři z vás jistě stráví hodiny a hodiny pouze v garáži, laděním svých vozů k dokonalosti.

Ale vylepšení vašeho vozidla nekončí jen u mechanických nastavení. Můžete si vybrat z bohaté škály dílů pro vylepšení, odstraňovat některé, a na závěr dokonce vytvářet jedinečné designy pro vaše závodní vozy. Díky rozsáhlým možnostem designu můžete svůj vůz přizpůsobit přesně podle svého stylu a osobnosti.

Sám jsem se pustil do experimentování s různými kombinacemi, i když nejsem expertem. Bylo fascinující pozorovat, jak se i malé změny projevily na jízdních vlastnostech vozu. Ve Forza Motorsport skutečně platí, že každý detail má svůj význam.

Nedostatky?

Nejpalčivějším bodem jsou dropy snímků za sekundu. Forza Motorsport bohužel není výjimkou. Vzrušení z řízení a adrenalinového závodu mě mnohdy opustilo, když jsem zaznamenal náhlý propad snímků, obzvláště při vjíždění do finální rovinky. Navíc tyto technické chyby neovlivnily jen závodní části, často jsem je zaznamenal i v úvodních sekvencích před každým závodem. Nesmím opomenout ani některé technické chyby.


Komplexnost herního rozhraní a nastavení je dalším kamenem úrazu. Ano, Forza Motorsport je mimořádně detailní závodní simulátor, ale s takovou hloubkou přichází i určitá složitost. Ačkoli je hra kompletně v češtině (některé překlady jsou docela kostrbaté), adaptace na různé herní mechaniky a nastavení může být pro nováčky výzvou. Na druhou stranu, veteráni závodního žánru si s tímto procesem pravděpodobně rychle poradí.

Co se nám líbí

  • čeština
  • opravdu bohatý výběr aut
  • nádherný audiovizuál
  • závody propracované do nejmenšího detailu

Co nám vadí

  • horší optimalizace v některých sekvencích a technické chyby
  • zpočátku nepřehledné

Závěrečné hodnocení

Forza Motorsport představuje závodní simulaci par excellence, na níž vývojáři vynaložili mimořádné úsilí. Pro nadšence závodních her je nová Forza Motorsport téměř nezbytností, zatímco pro příležitostné hráče je to naprostá lahůdka, kterou by si neměli nechat ujít.

9/10

Forza Motorsport vychází 10. října na PC a konzole Xbox Series X/S. Hra bude k dispozici v den vydání také pro předplatitele služby Xbox Game Pass. Předobjednat můžete již nyní pod přiloženým odkazem ZDE.

Napsat komentář