Právě si prohlížíte [Recenze] Martha Is Dead – Poutavá hororová adventura pro silné žaludky
Image: wiredproduction.com

[Recenze] Martha Is Dead – Poutavá hororová adventura pro silné žaludky

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuNOVINKY / RECENZE
  • Čas na čtení:5 minuty čtení

Hororová adventura Martha Is Dead se ke mně dostala poměrně spíše náhodou. O to víc jsem byl na jejím konci nadšen, že se ke mně vůbec dostala.

Martha is dead?

O Martha Is Dead jsem slyšel hodně, četl jsem o této hře dost, přesto jsem nikdy neviděl jediný gameplay ze dne vydání. V hloubi duše jsem věděl, že se k této hororové adventuře jednou dostanu. A taky se tak stalo začátkem dubna.

Jelikož nejsem žádný spoilerovač a tito lidé by měli mít v pekle speciální místo, rozhodl jsem se vám zde nastínit jen základní informace, které byste si stejně přečetli před koupením na Steamu nebo kdekoli na konzolích (Playstation/Xbox)

Píše se rok 1944 a válka zuří napříč všemi frontami. Vývojáři nás zde zavádí na venkov fašistické Itálie, do sídla německého generála, jeho manželky a dvou dcer (Giulia a Martha). Jednoho dne, když Giulia fotí na břehu nedalekého jezera, nalezne v objektivu plující tělo na hladině. Nečeká a okamžitě se vrhá vylovit utonulou postavu z jezera. Giulia otřesená zjišťuje, že tělo utonulé je její sestra, identické dvojče Martha (proto název Martha Is Dead). A tímto okamžikem začíná příběh této hororové adventury.

Kdo zabil Marthu? Jsou legendy o Bílé paní z Jezera pravdivé? Jak zasáhne druhá světová válka do osudů rodiny německého generála?

Psychologický horor pro silné žaludky

Začátek hry se jeví spíše jako interaktivní film, do kterého vstupujete minimálně. Zde jsem se zalekl, zda tímto tempem nebude probíhat celá hra, a adventurních prvků se tak dočkám pomálu. Klasické adventury jsem se dočkal, ale až po utahaném začátku.

Záhada vraždy či sebevraždy doprovázená druhoválečnou atmosférou je všudypřítomná. Líbivá grafická stránka je umocněna povedeným audiem a kvalitním dabingem, který se mění podle různých prostředí a situací. Vývojáři si zde opravdu dali záležet na celkovém psycho-hororovém dojmu.

martha is dead horor adventura
Snímek ze hry

Jak postupně odhalujete záhadné úmrtí vaší sestry, otevírají se vám další možnosti. Giulia si našla zalíbení ve fotografování, proto vás příběh táhne velmi často k focení různých situací. Rakev vaší sestry? Není problém. V rámci minihry fotografování, která vás doprovází celou hrou, nastavujete na dobovém fotoaparátu nasvícení, expozici, barvy a další nastavení, kterým by spíše rozuměli profesionální fotografové. Nesmím také zapomenout, že odemykáte skiny na svém fotopaparátu.

martha is dead horor
Snímek ze hry

Co by to bylo ale za snímky, kdyby zůstaly nadále na fotografickém filmu. K dispozici vám tak bude temná komora na vyvolávání fotek, kde strávíte také nějaký čas. Poté, co úspěšně vyvoláte fotografii, na vás občas čeká nepříjemné zděšení. Obě minihry, jak fotografování, tak vyvolávání fotografií, shledávám jako velmi pozitivní součásti hry, které mě opravdu bavily. Minihry jsou součástí hlavního příběhu, takže stejně nemáte na vybranou.

Proč jsem v nadpisech zmiňoval, že Martha Is Dead je pro silné žaludky? Vývojáři do hry zakomponovali explicitní gore prvky, tudíž řezání obličeje, sebepoškozování a další podobný obsah je všudypřítomný. Do hororové atmosféry kromě hororových prvků, lekaček a duchařských bytostí, zasahuje také brutalita druhé světové války, kterou zde vývojáři nastínili poměrně obstojně. Ve hře mimo jiné nechybí reálie z této doby, které umocňují druhoválečnou atmosféru.

Závěrečné hodnocení Martha Is Dead

Klady

  • zajímavý příběh
  • opravdu děsivé
  • audiovizuální zpracování
  • fotografování a minihry

Zápory

  • technické zpracování
  • místy spíše interaktivní film, než adventura
  • krátká herní doba

Verdikt

Martha Is Dead bych spíše zařadil do žánru psycho, přesto jsem si tuto hororovou adventuru z období druhé světové války s velmi působivým audiovizuálním zpracováním užil. Slabším povahám doporučuji hrát se zavřenýma očima…

8/10

Napsat komentář