Už je to nějaký pátek, co na konzolích PlayStation 5 vyšel dlouho očekávaný Marvel’s Spider-Man 2. Jak moc se druhý díl s pavoučím mužem povedl vývojářům?
Recenze Marvel’s Spider-Man 2
Když 20. října přišel na scénu dlouho očekávaný Marvel’s Spider-Man 2, oči fanoušků, včetně mých, žádostivě hleděly na dílo studia Insomniac Games. Již jsem vám podal stručný náhled svých prvních dojmů, v nichž jsem vyzdvihl nové prvky hry. Přesto, jak jsem se nořil hlouběji do příběhu, nemohl jsem potlačit pocit, že se jedná o známou melodii jen s několika novými tóny. Tento dojem se stával stále výraznějším, jak jsem se přibližoval ke konci hlavní kampaně.
Příběhová kampaň (spoiler)
V mých úvodních postřezích jsem zdůraznil tři hlavní příběhové linky, které ve hře vynikají. Zprvu se zdá, že každá má svůj vlastní prostor, avšak s postupujícím časem se tyto linky stmelí do jednoho příběhového toku. Nebylo by to na škodu, pokud by zbylé dvě linky nabídly poutavé obraty a byly pečlivě vypracované.
Milesova dějová linie se dotýká řady fascinujících témat o dospívání a vypořádávání se s minulostí, avšak nakonec se zdá být redukována na jednoduchou myšlenku: „To, co se stalo, není tvoje vina.“ Je zřejmé, že tvůrci hledali správný směr, kam postavu posunout v rámci hlavního příběhu.
Ještě komplikovanější je to s hlavním antagonistou, Kravenem. Během celého příběhu nedostane dostatečnou pozornost, aby byly jeho motivace a touhy pořádně prozkoumány. Dostáváme sice něco, ale předvídatelné a trochu povrchní: „Bojuji s rakovinou a raději bych padl v boji než podlehl nemoci.“ Zdá se, že tvůrci buď spěchali s dokončením hry, nebo snad připravují rozšiřující příběhový balíček.
Na druhou stranu musím výrazně ocenit Peterovu dějovou linii, která je plná atmosféry a plynule se vyvíjí. Vztah mezi Peterem a Harrym je dobře vykreslen a logicky strukturován. Když k tomu přidáme ještě jejich symbiontického společníka, máme tu skvělý mix pro napínavý příběh. Bohužel i tato linie má svůj drobný nedostatek v postavě Mary Jane, která v příběhu působí spíše jako doplněk.
Vedlejší aktivity a pohyb po městě
Na první pohled je zřejmé, že tvůrci hry se snažili nabídnout hráčům směs různých zážitků. Některé z úkolů se vyznačují svou originalitou a kreativitou, zatímco jiné mohou působit jako rutinní. I přes toto rozpolcení však mnohé z těchto úkolů přinášejí zajímavé epizody, které rozšiřují příběhy vedlejších postav. Někdy dokonce narazíme na odkazy na předešlé hry nebo jiné adaptace Spider-Mana.
Co mě však v hře stále fascinuje, je způsob, jakým se Spider-Man pohybuje po městě. Toto dynamické a akrobatické létání mezi mrakodrapy zůstává nesmírně uspokojující a je jedním z hlavních kladů hry. Například nově přidaný prvek plachtění je skvělým obohacením, které pohyb Spider-Mana ještě více prohlubuje. V kombinaci s vylepšeným skokem a prakovým výstřelem je pohyb po městě doslova poezie v pohybu.
Pokud jde o rychlé přesuny napříč městem, opravdu se staly milým překvapením. Ačkoliv jsem tuto funkci začal využívat až v pozdějších fázích hry, stává se jasným, že tento doplněk přináší další úroveň plynulosti a efektivity. Nejenže urychluje přechody mezi různými částmi města, ale také přispívá k celkové dynamice hry a jejímu rytmu.
Soubojový systém Marvel’s Spider-Man 2
Když mám popsat svůj první dojem z bojového systému, přijde mi na mysl slova: „V podstatě to samé, avšak s několika drobnými změnami„. Může se zdát, že jde o nevýrazný posun vpřed, ale v realitě to tak zlé není. Systém, který byl už v předchozím díle dobře vyvážený, zde funguje stejně efektivně. Nově přidané schopnosti přinášejí další vrstvu do soubojové mechaniky, a spolu s tradičními vychytávkami Spider-Mana vytvářejí synergii, která nepřátelům skutečně dává zabrat.
Ačkoliv novinky v bojovém systému působí svěže a dodávají hře nový rozměr, zdá se, že tvůrci trochu více favorizují nové schopnosti našeho hrdiny oproti jeho tradičním vychytávkám. Tento mírný nepoměr může některým hráčům přijít jako nevyvážený, ale v širším kontextu hry to nenarušuje celkový dojem a nadále nabízí plynulý a uspokojivý zážitek z boje.
Závěrem k Marvel’s Spider-Man 2
Když jsem blížil se k závěru Marvel’s Spider-Man 2, nemohl jsem si pomoct a cítil jsem se rozpolceně. Na jedné straně jsem si nesmírně užíval okamžiky, kdy jsem se proháněl po nádherném New Yorku a nechal se unášet dokonalým herním designem. Nicméně, i přes veškerou tu vizuální parádu a atmosféru jsem nemohl potlačit myšlenku, že vlastně opět procházím stejným zážitkem jako před několika lety, akorát v mnohem líbivějším obalu.
Rychlý průběh hlavního příběhu mi připadal spíše jako nepříjemné připomenutí, že tvůrci měli větší ambice, ale byli zřejmě omezeni časovými a možná i komerčními tlaky. Ačkoli hra nabídla několik skvělých momentů, které mě ponořily zpět do děje a nabídly určitý hloubkový zážitek, zdálo se, že takových chvil bylo nedostatek. Bojový systém, i přestože přinesl nové prvky, se ve svém jádru mnoho nezměnil. Stealth pasáže, ač očekávané, byly téměř identické s těmi v předešlých hrách.
7,5/10
Plusy
- hezčí New York
- skvěle vymyšlený pohyb po městě
- zábavné vedlejší aktivity a mise
- zajímavé odkazy
Mínusy
- urychlený závěr hlavního příběhu
- nevýrazné vedlejší a záporné postavy
- přílišná recyklace starého gameplaye
Jak jste si vy užily Marvel’s Spider-Man 2? Souhlasíte s body naší recenze? Napište nám to do komentářů pod článkem nebo se připojte na náš Discord server. A nezapomeňte sledovat naše sociální sítě, aby vám neunikly žádné novinky z herního světa.