Právě si prohlížíte [Recenze] New World – Jak se hraje po několika měsících
Zdroj: newworld.com

[Recenze] New World – Jak se hraje po několika měsících

 • Autor příspěvku
 • Rubriky příspěvkuNOVINKY / PC / RECENZE
 • Čas na čtení:6 minuty čtení

Nové mmorpg New World bylo oficiálně spuštěno před několika měsíci a v tu dobu se dočkalo nebývalé pozornosti. Dlouhé čekací fronty na servery, nejstreamovanější hra na Twitchi či rekordy v počtu aktivních hráčů. V současné době však mnohé neplatí. V jakém stavu je aktuálně New World a má potenciál i po několika měsících?

Obecně bez spoilerů

Většina recenzentů z celého světa chválilo v den vydání audiovizuál, systém profesí, soubojové mechaniky a svobodu v hraní. Vše u New Worldu nadále platí. Začínáte jako námořník ztroskotaný na tajemném ostrově Aeternum, o kterém se tvrdí, že je plný pokladů a tajemné magie.

Pokud jste nově začínající dobrodruh světa Aeturnu, rozhodně si v průběhu hraní zamilujete nejen velmi bohatý craftící systém, ale také soubojový systém. Hra vás celou dobu nechává svobodně rozhodovat mezi výběrem zbraní, kouzel, profesí a frakcí. Vyhovuje vám spíše boj na dálku? V New Worldu není problém měnit zbraně a kouzla v průběhu hry. Nic vás tak nelimituje. New World je o vytvoření si své vlastní cesty…

Zajímavým prvkem, který se již v několika mmorpg objevil, je hráči řízená ekonomika. Veškeré sebrané suroviny, vycraftěné položky či získané předměty  z expedic (obdoba dungeonu) můžete prodávat ostatním hráčům na trhu.

mapa new world
Oficiální mapa Aeternu Zdroj: newworld.com

S každým dosaženým levlem se vám zpřístupňují nové lokace, ve kterých vás čeká nová várka hlavních i vedlejších misí. Během plnění hlavní příběhové linky a vedlejších misí na vás čeká pouhé dojdi, přines a zabij. Doběhnete do určité oblasti, vyberete truhlu, zabijete bosse či opakující se NPC. Po odehrání několika desítek hodin budete prosit o to, abyste dosáhli maximálního levlu a únavné repetetivní úkoly tak s čistým svědomím hodily za hlavu.

Dosáhnete-li 60. levlu, odemyká se vám nový PVP a PVE obsah. Outpost Rush vám nabídne bitvu 20 vs. 20 hráčů, kde obsazujete základny v poměrně zábavném prostředí. Kombinace PVE a PVP tak u Outpost Rush není na škodu. Aeternum sužuje mimo jiné válka mezi jednotlivými frakcemi, na které se můžete také podílet. Války o území jsou všudypřítomné a vyhraná území přináší bonusy frakci.

Nadměrný úbytek hráčů

Začátkem října minulého roku se New World stal novým mmo trendem a svět Aeternu hostilo přes milion hráčů. Dlouhé čekací fronty byly standardem a vývojáři tak mohli slavit. V současné době se nic z toho neděje, jelikož New Worldu ubylo 90 % hráčů.

new world hráči
Zdroj: steamcharts.com

Hlavním důvodem úbytku hráčů může být špatných technický stav, který nadále přetrvává.  Výpadky, patche, které hru spíše rozbíjely, bugy. FPS v mnoha oblastech Aeturnu klesají pod únosnou hranici. Problémům čelily převážně evropské servery.

Mezi další důvody bych uvedl například endgame New Worldu. Hitnete 60. lvl a co dál. Vylepšujete svůj expertise, docraftujete si level a brouzdáte se jedním a tím samým PVP. Pro hráče se tak New World stává stereotyypní běhačka po známých prostředí. Před týdnem dorazil January update (1.3), který přidává do endgame mutace expedic. První vlaštovka lepších zítřků.

Co nám chybí na New World

Komunita okolo New Worldu dlouhodobě volá po optimalizaci, opravě bugů a lepším příběhu. Příběh a repetetivní mise jsou snad největší kámen úrazu New Worldu.

Co opravdu chybí New Wordlu je příběh, který by vtáhnul hráče do světa Aeternum. Nebylo by také na škodu přidat příběhové cutscény a skvěle zpracované cinematic.

Nechceme jen kritizovat

Na New World se musíme dívat z dlouhodobého hlediska, jelikož se jedná o projekt, do kterého Amazon nasypal mnoho peněz. Stejně jako u mnoha ostatních mmorpg, začátky jsou vždy obtížné.

New World má rozhodně co nabídnout, králem žánru se však nestává. Celé přežití hry závisí na samotných vývojářích, zda budou naslouchat komunitě a splní tak slíbené plány. Buďme optimističtí. Já osobně mám na New Worldu nahráno přes 500 hodin. Přikládám odkaz na oficiální stránky ZDE.

Hodnocení New World

Klady

 • Audiovizuál
 • Výborný soubojový systém
 • Bohatý crafting
 • Svobodný svět a ekonomika poháněna hráči

Zápory

 • Otřesný technický stav
 • Nedostatečný endgame
 • Hlavní a vedlejší mise
 • Příběh

ZÁVĚREČNÝ VERDIKT – 7/10

 

new world

new world
Zdroj: newworld.com

Tento příspěvek má 2 komentářů

 1. JFP

  Dead world… Nevyvážený, prázdný, a hlavně zabugovaný a neopravitelný, místo řešení rozbitých mechanik přidávají další nesmyslné nerfy high skill ceiling zbraní a zpomalují combat do nehratelnosti a nezábavnosti. No a jako chybějící content vyřešili nekonečným grindem a grind2win systémem. Proto to nikdo nehraje.

  1. Ve večerních hodinách tam najdeš cca 120k aktivních hráčů, s novým 1.3 patchem tam přibylo nováčků. Optimalizace, bugy a nevyvážený content. S tím bych souhlasil.

Napsat komentář