Právě si prohlížíte [Recenze] The Shore VR – Děsivý svět Lovecrafta?
Image: ign.com //

[Recenze] The Shore VR – Děsivý svět Lovecrafta?

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuNOVINKY / RECENZE / VR
  • Čas na čtení:4 minuty čtení

Majitelé virtuálních brýlí a zároveň fanoušci HP Lovecrafta mohou zbystřit, The Shore před pár měsíci vyšel pro VR. Stojí za to?

Děsivý svět H. P. Lovecrafta?

Musím se přiznat, že miluji všechno s tématikou Lovecraftova hororového světa. Pár let zpátky jsem si užil Sinking City od Frogwares a adventuru Call of Cthulhu jsem také dohrál s radostí. The Shore pro PC dopadl v recenzích vesměs dobře, proto jsem neváhal ani chvilku se zakoupením verze pro virtuální realitu. Zde nastala osudová chyba.

Předem bych se chtěl omluvit, že tato recenze bude velmi krátká. Stejně krátká, jako celková herní doba. Za necelých 10 eur na Steamu se vám dostane 2, maximálně 3 hodiny zážitku.

The Shore VR ve zkratce

Objevíte se na tajemné ostrově v roli Andrewa, který pátrá po svojí milované dcerušce Ellie. Ostrov je zahalený mlhou, nočními můrami, tajemstvími, hádankami a informacemi (fotografie, dopisy, obrázky, spisy) které putováním po ostrovu sbíráte.

The Shore tak kombinuje klasický průzkum s řešením hádanek a vyprávěním z pohledu první osoby. Chodíte po ostrově a sbíráte veškeré informace o pohřešované Ellie. Jak postupujete hrou a odkrýváte tajemství, hra vás zatahuje do hororových zákoutí monster a dalších chapadlovitých bytostí.

Musím uznat, že vývojáři opravdu vzali potaz s celou plejádou Lovecraftových monster. Najdeme zde například Dagona, Nyrlathotep, Cthulhu a další. I celková atmosféra tajemného ostrova doprovázená mysteriózní hudbou na mě udělala zpočátku dojem.

The Shore
Snímek Steam Library // The Shore

Navozenou mysteriózní atmosféru však velmi negativně srážela nedostatečná optimalizace. V některých pasážích byl obraz natolik otřesný a sekavý, že jsme musel na chvíli sundat i brýle.

The Shore VR nenabízí nic víc, než ponurý walking simulator obohacený několika puzzle a pár momentů, u kterých se zaleknete. Přitom pro VR to mohl být naprosto jiný odvar plný emočních zážitků a dechberoucí atmosféry.

The Shore pro virtuální realitu se setkává s velkou nevolí i jinde. I těch pár recenzí na Steamu jsou vesměs velmi negativní. Verzi pro PC si pravděpodobně užijete více…

Závěrečné hodnocení

Klady

  • svět H. P. Lovecrafta
  • místy děsivé
  • atmosféra

Zápory

  • horší optimalizace
  • herní doba je velmi krátká
  • grafická stránka
  • nedodělané

Verdikt

Jakožto fanda Lovecraftova Cthulhu jsem ve hře našel jisté zalíbení. The Shore VR však sráží otřesná optimalizace, velmi krátká herní doba a celkově to místy přišlo, že vývojáři z řeckého Ares Dragonis se při vývoji spíše flákali. Očekával jsem tajemný mysteriózní svět vzdávající hold autorovi děl, dostalo se mi však pouze nedodělané hry pro virtuální realitu.

5/10

The Shore VR hráno na zařízení Oculus Quest 2

Napsat komentář