Právě si prohlížíte Rok 2023 byl rokem remasterů, remaků a indie scény
Foto: Getty Images

Rok 2023 byl rokem remasterů, remaků a indie scény

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuNOVINKY / OSTATNÍ
  • Čas na čtení:4 minuty čtení

Rok 2023 je za námi a nám zbývá se jen zpětně podívat, jaký vlastně byl z pohledu herní scény.

Rok 2023: Rok remasterů, remaků a indie scény

Rok 2023 je za námi, a je čas pohlédnout zpět na jeho unikátní stopu ve světě videoher. Byl to rok, kdy se záře reflektorů přesunula od tradičních AAA titulů k indie scéně a k nově oživeným klasikám skrze remastery a remaky.

Špatný technický stav

Pohled na herní vydání minulého roku odhaluje zajímavý posun. Vedle očekávaných pokračování známých sérií se herní svět dočkal i několika výrazných remasterů a remaků. Co bylo však nejzajímavější, mnohé z těchto her, ať už šlo o zcela nové tituly, nebo oživené klasiky, přinesly výjimečné herní zážitky, zatímco jiné skončily jako průměrné nebo dokonce podprůměrné. Minulý rok se nesl ve znamení indie scény a inovativního přepracování starších her, což přineslo čerstvý vánek do herního průmyslu.

Rok 2023 se vyznačil i řadou technických nedostatků u některých AAA titulů. Příkladem může být problematický PC port Star Wars: Jedi Survivor nebo hra Starfield, jejíž zastaralý herní engine přinesl množství chyb a nedodělků. Naopak hry jako Baldur’s Gate 3, Dead Space Remake, nebo Resident Evil 4 Remake vynikaly bezchybným technickým provedením a jen zřídka byly postiženy menšími grafickými chybami.

Velkým problémem AAA scény v roce 2023 byla také opakující se gameplayová schémata a průměrný herní zážitek. Starfield či Avatar: Frontiers of Pandora nabídly málo inovací, zatímco Baldur’s Gate 3 nebo Resident Evil 4 poskytly hráčům nové herní možnosti a obohatily původní koncepty.

Obrovská chamtivost vývojářů

Rok 2023 byl také poznamenán rostoucí chamtivostí herních vývojářů, především v podobě mikrotransakcí. Hry jako Diablo 4 nebo Call of Duty Modern Warfare III nabízely předražené kosmetické předměty, což zastínilo jejich jinak kvalitní obsah.

Pravým opakem těchto her je například Battlebit remaster. Hra, kterou vyvíjela skupina čtyř lidí takřka zesměšnila velké značky FPS žánru. Hra stojí pouhých 15 EUR a všechny zbraně, zbroje a skiny jde získat jen a pouze hraním hry. Žádné skiny schované za paywallem, žádné zbraně jen za reálnou měnu.

Rok 2023 závěrem

I když ne všechny AAA hry v roce 2023 zklamaly, mnohé indie tituly, remastery a remaky předčily tyto velké projekty svou kreativitou a inovací. Aktuálně nasazený trend naznačuje, že herní průmysl se může ubírat zajímavým směrem, kde inovace a technická kvalita převáží nad velkými rozpočty a tradičními jmény. Doufejme, že rok 2024 přinese ještě více zajímavých a kvalitních herních zážitků.

Jak vy vidíte herní rok 2023? Na jaký titul se těšíte v roce 2024? Napište nám to do komentářů nebo se připojte na náš Discord server. A nezapomeňte sledovat naše sociální sítě, pro další novinky ze světa videoher.

Napsat komentář