Právě si prohlížíte Sbohem Google Stadia
Foto: stadia.google.com // STADIA

Sbohem Google Stadia

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuHARDWARE / NOVINKY
  • Čas na čtení:4 minuty čtení

V roce 2019 nám Google spustil svoji herní streamovací službu Stadia. Start měla úspěšný, ale o 3 roky později tato služba končí. Co to pro nás znamená? Pojďme se na to podívat…

Sbohem Stadie…

Některé nápady vypadají na první pohled úžasně, ale když přijde na realizaci, tak to už tak moc dobře nevypadá. Tento případ platí také pro Google Stadii, která měla super nápad, ale její provedení se moc nepovedlo. Pojďme od začátku.

Co je Google Stadia?

Měla to být revoluční streamovací služba od společnosti Google, která by vyřešila jeden velký problém s PC hraním; výkon samotného počítače. Jak toho ale chtěli dosáhnout? Jednoduše pomocí cloudového streamování. To ve finále znamenalo, že k hraní potřebujete pouze internetový prohlížeč a stabilní vysokorychlostní internet. Jednoduše byste se připojili na server s danou hrou a hráli ji i na vaší televizi či mobilu. Zní to hezky že? Ale jak to ve skutečnosti fungovalo?

Stadie fungovala na bázi předplatného, které jste si měsíčně platili (stejně jako například Ultimate pass od Xboxu). Cena předplatného byla 236 Kč měsíčně, což není zase tak veliká suma. Jenže to mělo jeden malinkatý háček. Za ten poplatek jste si zpřístupnili pouze vstup do této platformy, ale dané hry, co jste chtěli hrát, jste si museli koupit a to za plnou cenu. Což není až tak moc výhodné. Ba naopak, je to celkem „hloupý“ byznys model, který nemohl dlouhodobě fungovat.

Co způsobilo pád?

Kromě platebního problému, měla služba i řadu dalších chyb. S problémy se potýkalo samostatné streamování her, jelikož obraz nebyl moc kvalitní, a to i přes kvalitní internet (kostičkovaný obraz). Dalším problémem byl celkový katalog her, který nebyl příliš rozmanitý. Při uvedení služby na trh se leccos dá odpustit, ale ani během tří let se nabídka her ani nijak moc nerozšířila oproti třeba konkurenčnímu GeForce Now. A poslední věcí byly silně vyhozené peníze za marketing, který byl i v některých ohledech silně klamavý.

Slova na závěr

Konec Google Stadia není zrovna přívětivá zpráva, ale zase nám ukázala nové možnosti  hraní her. Navíc otevřela možnosti dalším studiím pracovat na nových technologiích a nápadech. Vy, co jste si něco na Stadii zakoupili se nemusíte bát, protože vaše peníze vám budou vráceny.

A co vy říkáte na konec Stadie? Dejte nám vědět vaše zkušenosti s touto službou.

Napsat komentář