Právě si prohlížíte Sony je o krok blíž k revoluci herních ovladačů
Foto: flickr.com // PlayStation 5

Sony je o krok blíž k revoluci herních ovladačů

Spoločnosť Sony podala patent, ktorý by mohol zmeniť fungovanie ovládačov na konzolách PlayStation. Dizajn štandardných ovládačov ostal nezmenený prakticky od zavedenia ovládačov Nintendo Entertainment systému z roku 1983. V priebehu rokov prešli ovládače len malými prevažne estetickými zmenami.

Sony a podaný patent na herní ovladače

Jedným z nových chválených funkcií, ktorý môžu PlayStation hráči využívať je zavedenie DualSense. Nová funkcia má veľmi pozitívne reakcie od hráčov. Sony ale postupuje ďalej a pravdepodobne prinesie významný krok k dizajnovej, ale aj k praktickej funkčnosti nových ovládačov.

Patent naznačuje nový druh analógovej páčky, ktorá sa môže zasunúť do vnútra ovládača. Okrem toho existujú tiež plány na náhradu Nenewtonskej tekutiny, ktorú by nahradila skladacia analógová tyč. Nenewtonská tekutina je kvapalina, ktorá sa vytvrdzuje v reakcii na náhly tlak, a to by malo poskytnúť týmto analógovým paličkám určitý druh zabudovanej haptickej odolnosti podobnej spúšťačom DualSense. Tekutina v tyči by tiež pravdepodobne pomohla resetovať analógovú páčku do stredu pomerne rýchlo, keď z nej hráč pustí palec.

Ide o pomerne zaujímavú myšlienku a nápad zo strany Sony, ktorý by mohol priniesť hneď niekoľko nových možností pre herných vývojárov. Mohlo by sa napríklad jednať o zavedenie dvoch extra tlačidiel v hre. Napríklad by hráč stlačil jemne páčku, postava v hre by začala behať.

Hráč by následne páčku stlačil úplne a postava by behala sama bez toho, aby hráč musel držať páčku stlačenú. Je to samozrejme len môj nápad, ako redaktora, ale verím, že herní vývojári by dokázali možnú novú funkciu ovládačov využiť pre svoje hry.

Na druhej strane sú tu obavy, či by daná funkcia bola využiteľná pri súčasných hrách alebo by bola skôr určená pre nové hry respektíve nové exkluzívne PlayStation tituly. Tvorcovia hry Ghost of Tsushima by určite našli využitie novej funkcie pretože v už spomenutej hre dokázali využiť takmer nepodstatný touchpad úplne na maximum.

Teoreticky môžeme čakať zavedenie nových ovládačov s PlayStation 5 Pro? Tému budeme samozrejme sledovať a prinesieme Vám aktuálne informácie.

Napsat komentář