Právě si prohlížíte Steam Deck od Valve startuje 25. února

Steam Deck od Valve startuje 25. února

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuHARDWARE / KONZOLE / NOVINKY
  • Čas na čtení:3 minuty čtení

Půl roku od představení Stem Decku včetně dvouměsíčního odkladu původního data vydání uteklo jako voda a už se konečně chystá rozesílka prvním šťastlivcům, případně těm, co překupníkům nabídnou nejvíce. Spuštění prodeje je naplánováno na 25. února, takže si pojďme připomenout, co handheld od Valve bude mít uvnitř a co bude umět.

Steam Deck a nadupaný HW

„Steam Deck je nejvýkonnější herní kapesní zařízení na světě,“ hlásá sebejistě web věnovaný k představení a prodeji tohoto stroje. AMD dodalo na míru navržené APU obsahující výkonný 4 jádrový procesor Zen 2 běžící na frekvencích až 3,5 GHz a 8 RDNA 2 grafických jednotek. To celé o výkonu srovnatelným se základními modely konzolí minulé generace, ale se spotřebou do 15 W. Operační paměť bude 16 GB LPDDR5 a jediné podle čeho se bude určovat konečná cena, je vnitřní úložiště pohybující se od 64 GB eMMC až po 512 GB NVMe SSD. Všechny modely budou rozšiřitelné microSD kartami.

Celému zařízení bude dominovat 7“ 60Hz IPS LCD panel s poměrem stran 16:10, kolem kterého se rozkládají následující ovládací prvky: dva analogy s rozpoznáním dotyku, D-pad a klasická čtveřice tlačítek, dva trackpady, na horní straně dva páry triggerů a bumperů a na zadní straně další 4 tlačítka. Na těle konzole najdete ještě 7 tlačítek ovládajících hlasitost, zapínání konzole a systém.

Ke knihovně i internetu se připojí přes dvoupásmovou Wi-Fi a k příslušenství přes Bluetooth 5.0. Baterie s kapacitou 40 Wh, která by mimochodem měla vydržet mezi dvěma až osmi hodinami hraní, se bude nabíjet přes USB-C a to až 45 W. Port zároveň bude umět DisplayPort, který bude využitelný k připojení dokovací stanice ve stylu Nintenda Switch, se kterým je Steam Deck velice podobný.

SW a funkce SteamOS

Vše poběží na SteamOS 3.0, ale neměl by být problém nainstalovat i Windows, ale v tom případě přijdete o spoustu užitečných funkcí a nejistotu kompatibility. Steam už pomalu začal třídit celou knihovnu do 4 kategorií podle funkčnosti se Steam Deckem: verifikované, hratelné, nepodporovatelné a zatím nezkontrolované. Snad vývojáři nezapomenou na své starší hry a přijdou s updaty.

Jen před pár dny Valve aktualizoval Steam Cloud Sync umožňující plynulé přecházení mezi platformami a nebude problém ani když hráč handheld jen uspí a neukončí hru, uložený postup se sám přesune do cloudu.

Pokud předobjednáte teď přímo přes Steam, můžete se těšit na svůj vlastní Steam Deck v druhém pololetí tohoto roku za cenu 419 € za verzi s 64GB eMMC, 549 € za 256GB NVMe SSD a 679 € za 512GB NVMe SSD.

Přemýšlíte o pořízení handheldu nebo již máte dokonce předobjednáno? Podělte se s námi v komentářích.

Napsat komentář