V jednom z našich článků jsem se věnovali tomu, proč ve Free to play hrách jsou mikrotransakce. Dnes se k tomuto tématu vrátíme.
Typy mikrotansakcí ve Free to play hrách
Hodně z nás nemá rádo mikrotransakce ve hrách které jsou zdarma. Bohužel, v těchto typech her jsou tak trochu nutné zlo, a to i za cenu, že danou hru dokáží rozbít a udělat ji hodně nefér. Lidem, kteří zneužívají těchto služeb, často hráči nazývají slovíčkem „whales“ (velryby). V tomto článku se podíváme na typy těchto placených služeb, na které tyto hráči dobrovolně přistupují.
1. Reálné peníze a speciální herní měna
Předměty za reálné peníze už naštěstí z herní světa skoro vymizeli ale jednalo se o možná jednu z nejupřímnějších cest, jak z hráče dostat peníze. Chceš tohle brnění? Zaplať 300 Kč. Chceš tuhle silnou zbraň? Zaplať si 150 Kč. Dnes už je tento model schovaný za speciální herní měnu, za kterou hráč dává reálné peníze. Problém ale je, že ekonomiku těchto měn si určují samotná studia, takže se může stát, že některé speciální předměty vás můžou vyjít i na desetitisíce korun, což je v dnešní době třeba cena nové herní konzole, či ojetého auto.
2. Bedničky a speciální balíčky
Další praktiku znají především hráči Counter Striku. Bedny, krystaly, či speciální orby, jsou typem předmětů, nesoucí společný název: „Lootbox„. Ano, tyto boxíky jde získat i hraním, ale pro jejich otevření si musíte v některých hrách musíte zaplatit. Co je ale nejhorší, je procentuální šance na získání vzácných předmětů, která je velmi mizivá. Vývojáři nepomáhají ani tím, že tyto boxy dávají do speciálních balíčků, za které občas chtějí i nekřesťanské peníze. Ano sice ve speciálních balíčkách bývají jiné věci, ale to neznamená, že tento přístup úplně správný.

3. Předplatné
Toto asi většinou znáte z Wowka. Vývojáři vám nabízí možnost předplatit si jejich hru na měsíční bázi. Tato praktika sice není častá, ale jedná se o možná tu nepodlejší, jelikož vás nalákají na jejich úžasnou hru a pro odemčení plného potencionálu si hru musíte předplatit. Asi možná největší podvod na hráče.
4. Skiny
Pak tu máme samotné barevné vzory na postavy aka skiny. Speciální vzhled pro nějakou herní postavu, mounta nebo předmětu. Tato metoda je dnes celkem populární, ale většinou nepůsobí samostatně. Jedná často jen kosmetické záležitosti, které nemění nějak vlastnosti samotných postav, či předmětů, ale občas se stává pravý opak. Patří to sice k těm zdravějším možnostem mikrotransakcí, ale občas to není úplně dobré.

5. Gamepass
Poslední a v poslední době šíleně populární jsou Gamepassy. Tuto praktiku zpopularizoval hlavně Fortnite, jelikož se ukázala jako jedna z nejúčinnějších. Každý měsíc si ho koupíte a postupně dostáváte odměny za hraní dané hry. Tato praktika patří možná k těm asi nejlepším a nejneagresivnější. Jelikož i neplatící hráči získávají odměny, sice méně, ale dostanou je a čistě na nich, jestli si to přídí nebo ne. Profitují s toho jak firmy, tak hráči samotní a tak by to mělo být.
Závěrem
Ano mikrotransakce jsou otravná záležitost, která nejsou k pochuti snad nikomu z nás, ale jsou nutným zlem Free to play her. Občas jsou některé praktiky dosti agresivní, ale je na daném hráči, zda se těmto praktikám poddá.
A co vy? Jakou máte zkušenost s těmito praktikami? Dejte nám vědět do komentářů.